Súd zastavil stíhanie srbského exministra za nešťastie v Novom Sade
Súd v Srbsku pre nedostatok dôkazov zastavil trestné stíhanie bývalého ministra výstavby, infraštruktúry a dopravy Gorana Vesića a ďalších piatich osôb, vznesené v súvislosti so zrútením prístrešku zrekonštruovanej železničnej stanice v Novom Sade. Pri nešťastí 1. novembra 2024 zahynulo 16 ľudí.
Prípad je jedným z troch vyšetrovaní súvisiacich s touto tragédiou, ktorá vyvolala rozsiahle protesty vedené univerzitnými študentmi. Tí požadovali, aby vláda vyvodila zodpovednosť za nešťastie. Usilujú sa aj o to, aby sa konali predčasné parlamentné voľby. Protesty stále trvajú, aj keď už nie sú také intenzívne. Katastrofa sa zároveň stala symbol zakorenenej korupcie.
Vesić, ktorý odstúpil niekoľko dní po nešťastí, bol v septembri spolu s 12 ďalšími osobami obvinený prokuratúrou v Novom Sade zo „závažného trestného činu proti verejnej bezpečnosti“.
Vyšší súd v Novom Sade však dospel k záveru, že „neexistujú dostatočné dôkazy na podporu dôvodného podozrenia“, že Vesić a päť ďalších obžalovaných spáchali trestné činy uvedené v obžalobe. Obvinenia vznesené voči zostávajúcim siedmim osobám zostávajú v platnosti.
Prokuratúra uviedla, že proti verdiktu súdu sa odvolá. Zhromaždené dôkazy podľa nej jasne preukazujú dôvodné podozrenie voči všetkým obžalovaným.
Vesić zostáva v domácom väzení ako podozrivý v rámci samostatného vyšetrovania srbskej prokuratúry pre korupciu a organizovaný zločin, ktoré sa týka finančných aspektov nehody.
(tasr, luc)