Kim poslal Putinovi novoročný pozdrav, ich spojenectvo nazval „vzácnym“
Severokórejský líder Kim Čong-un poslal pred Novým rokom pozdrav ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, v ktorom vyzdvihol spojenectvo medzi oboma krajinami ako „vzácny spoločný majetok“.
V liste, ktorý zverejnila agentúra KCNA, Kim označil uplynulý rok za významný pre bilaterálne vzťahy a vyzdvihol ich „plnú vzájomnú podporu“. Ocenil aj hlboké prepojenie medzi národmi, ktoré podľa neho stoja bok po boku „v rovnakom zákope“.
Tým nepriamo potvrdil účasť severokórejských vojakov na ruskej strane vo vojne proti Ukrajine – podľa dostupných údajov ich bolo vyslaných približne 15-tisíc.
Vzťahy medzi Pchjongjangom a Moskvou sa v roku 2024 ešte viac upevnili podpisom zmluvy o strategickom partnerstve. Kim naznačil, že toto spojenectvo je určené nielen pre súčasnosť, ale aj pre budúce generácie.
Jeho vyjadrenia prichádzajú krátko po tom, čo podobný pozdrav adresoval Kimovi aj samotný Putin.
(pir)