|
2025-12-28 18:47:00
Izraelský technologický sektor hlási problém. Ľudia chcú ísť z krajiny preč
Izraelská Asociácia pokročilého technologického priemyslu zistila, že 53 percent firiem hlásilo nárast žiadostí o presťahovanie od izraelských zamestnancov. Trend je reakciou na dvojročný konflikt v Palestíne.
Asociácia varuje, že to môže dlhodobo poškodiť lokálny inovačný sektor a izraelskú technologickú priemyselnú dominanciu. Sektor predstavuje približne 20 percent izraelského HDP, 15 percent pracovných miest a viac ako polovicu exportu.
V Izraeli pôsobia stovky nadnárodných spoločností vrátane Microsoftu, Intelu, Nvidie, Amazonu, Mety a Apple. Niektoré firmy skúmajú presun investícií do iných krajín.
(reuters, sie)