|   2025-12-30 06:57:00

Streľba na chanuke v Sydney nebola dielom bunky, tvrdia vyšetrovatelia

Austrálska polícia po vyšetrovaní streľby na židovskej chanukovej oslave v Sydney zo 14. decembra uviedla, že strelci Sajid a Naveed Akram konali samostatne. Pri útoku zomrelo 15 ľudí, išlo o najhoršiu masovú streľbu v Austrálii za takmer 30 rokov.

Spočiatku sa predpokladalo, že mali väzby na Islamský štát – v aute im našli vlajky tejto skupiny a pozornosť sa sústredila na ich nedávnu cestu na Filipíny. Komisárka Krissy Barrettová však informovala, že sa nenašli dôkazy o výcviku ani o napojení na teroristickú bunku.

Vyšetrovanie pokračuje aj v spolupráci s filipínskymi orgánmi. Staršieho zo strelcov Sajida zabila polícia na mieste. Jeho syn Naveed prežil po zásahu políciou a čelí 59 obvineniam vrátane 15 vrážd a terorizmu.

(reuters, pir)