|   2025-12-30 13:50:00

Čipové továrne v Číne majú používať polovicu domácich zariadení

Neoficiálne pravidlo, podľa ktorého musia výrobcovia čipov pri rozširovaní kapacít používať minimálne 50 percent zariadení domácej výroby, zaviedla najnovšie Čína. Cieľom je vybudovať sebestačný polovodičový priemysel a znížiť závislosť od zahraničných technológií, najmä po sprísnení amerických vývozných obmedzení v roku 2023.

Toto opatrenie sa vzťahuje na všetky nové investície a závody musia dodržiavanie preukázať pri verejnom obstarávaní. Zatiaľ čo pri špičkových technológiách sú podmienky miernejšie, cieľom je dosiahnuť plnú lokalizáciu výroby.

Domáci výrobcovia ako Naura a AMEC zaznamenávajú rastúci dopyt a výrazný nárast tržieb, pričom testujú pokročilé nástroje na 7 nm výrobných linkách. Peking podporuje sektor investíciami z „Veľkého fondu“, ktorého tretia fáza dosiahla vlani výšku 49 miliárd dolárov.

Globálni konkurenti ako Lam Research či Tokyo Electron čelia strate podielu na čínskom trhu. Podľa analytikov Čína už dosiahla 50-percentnú sebestačnosť v niektorých segmentoch polovodičovej výroby.

S pokračujúcou vládnou podporou sa očakáva, že domáci dodávatelia získajú dominantné postavenie.

(reuters, max)