|   2025-12-31 14:12:00

V Štátnej opere končí Svitok, vedenie dočasne preberá Ondrej Bernát

Štátna opera Banská Bystrica má od 1. januára nového generálneho riaditeľa. Stal sa ním Ondrej Bernát, ktorý doteraz pôsobil v Národnom divadle Košice ako vedúci ekonomickej a administratívno-právnej agendy.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová ho dočasne vymenovala do funkcie do ukončenia riadneho výberového konania. Podľa rezortu kultúry má Bernát zabezpečiť najmä efektívne hospodárenie, stabilitu rozpočtu a kvalitné verejné obstarávania.

Jeho skúsenosti zahŕňajú aj pôsobenie v samospráve, na daňovom riaditeľstve a pri riadení obnovy kultúrnych pamiatok.

Po doterajšom riaditeľovi Šimonovi Svitkovi, ktorý odstúpil z osobných dôvodov, Bernát preberá vedenie jednej z kľúčových kultúrnych inštitúcií na Slovensku.

Svitok však v opere zostáva – ako sólista a umelecký riaditeľ.

(tasr, pir)