Macron má v príhovore oznámiť zákaz sociálnych sietí pre deti
Francúzsko plánuje od septembra 2026 zakázať deťom mladším ako pätnásť rokov prístup na sociálne siete a mobilné telefóny na stredných školách. Informoval o tom Le Monde s odvolaním sa na zdroje z prostredia vlády.
Prezident Emmanuel Macron by mohol tieto opatrenia oznámiť vo svojom silvestrovskom prejave. Vláda má návrh zákona predložiť na právne overenie začiatkom januára. Prezident sa však napokon v silvestrovskom prejave o legislatívnom úsilí nezmienil, ale sľúbil, že „ochráni deti a tínedžerov pred sociálnymi médiami a obrazovkami“.
Tento krok je reakciou na rastúce obavy verejnosti z negatívnych vplyvov sociálnych médií na duševné zdravie mladistvých. Macron opakovane poukazuje na úlohu online platforiem pri náraste násilia medzi mladými ľuďmi a inšpiroval sa Austráliou, ktorá zaviedla úplný zákaz pre mladších ako 16 rokov.
Vo Francúzsku platí od roku 2018 zákaz mobilov na základných a stredných školách. Nové opatrenia by tento zákaz rozšírili aj na stredné školy pre žiakov vo veku jedenásť až pätnásť rokov. V roku 2023 krajina schválila zákon vyžadujúci rodičovský súhlas pri vytváraní účtov detí na sociálnych sieťach, jeho uplatňovanie však brzdia technické komplikácie.
Prieskum Harris Interactive z roku 2024 ukázal, že 73 percent Francúzov podporuje zákaz sociálnych sietí pre deti do pätnásť rokov.
(reuters, max)