Rusko plánuje vesmírnu základňu s umelou gravitáciou
Ruská štátna raketová spoločnosť Energia si patentovala návrh antigravitačnej vesmírnej stanice, ktorá by astronautom umožnila žiť a pracovať bez vznášania sa. Stanica by sa podľa Telegraphu otáčala päťkrát za minútu, čím by vytvorila odstredivú silu napodobňujúcu polovicu zemskej gravitácie.
Patent zverejnili na webovej stránke Federálnej služby duševného vlastníctva Ruskej federácie. V dokumente sa uvádza, že cieľom vynálezu je „zlepšiť dizajn vesmírneho systému s umelou gravitáciou s cieľom zvýšiť bezpečnosť používania posádkou“.
Na rozdiel od Medzinárodnej vesmírnej stanice, kde astronauti zažívajú mikrogravitáciu, ruský návrh má riešiť zdravotné problémy spôsobené dlhodobým pobytom v prostredí s nízkou gravitáciou, ako je úbytok kostí a svalov, zhoršenie činnosti srdca či zmeny imunitného systému.
Myšlienka umelej gravitácie nie je nová. Objavila sa vo vedecko-fantastickom filme „2001: Vesmírna odysea“. Podobný projekt rozvíjal aj americký startup Vast, ktorý plánuje otestovať rotujúci systém vo vesmíre v roku 2026. NASA svoj projekt Nautilus ukončila v roku 2011 pre rozpočtové škrty.
(max)