|   2025-12-31 22:16:08

USA uvalili nové sankcie na venezuelský ropný sektor

Spojené štáty uvalili v stredu sankcie na štyri spoločnosti pôsobiace vo venezuelskom ropnom sektore a štyri tankery, ktoré podľa ministerstva financií obchádzali existujúce obmedzenia. Ide o súčasť nátlakovej kampane prezidenta Donalda Trumpa proti vláde Nicolása Madura, s cieľom obmedziť vývoz ropy z Venezuely.

Cieľom sankcií sú aj lode patriace do takzvanej „tieňovej flotily“, ktoré prepravujú venezuelskú ropu bez transparentného vlastníctva a potrebného poistenia. Medzi nimi sú tankery Nord Star (Panama), Lunar Tide (Guinea), Della a Valiant (Hongkong).

Trumpova administratíva zároveň zablokovala prístup sankcionovaným lodiam do venezuelských vôd.

Tento krok viedol k zníženiu vývozu ropy na polovicu oproti novembru a spôsobil problémy štátnej spoločnosti PDVSA, ktorá zápasí s preplnenými nádržami.

Washington tvrdí, že chce zabrániť Madurovmu režimu profitovať z vývozu ropy. Caracas tvrdí, že USA sa snažia o zmenu režimu a kontrolu nad venezuelskými ropnými zásobami.

(reuters, max)