Najvyšší súd USA sa priklonil k zákazu trans ľudí v ženskom športe
Najvyšší súd USA sa v utorok priklonil k tomu, že štáty môžu zachovať zákony zakazujúce účasť transrodových osôb v ženských športových tímoch. Sudcovia posudzovali odvolania štátov Idaho a Západná Virgínia proti rozhodnutiam nižších súdov, ktoré dali za pravdu transrodovým študentom. Podobné zákony má prijatých už 25 amerických štátov.
Počas viac než trojhodinového pojednávania sudcovia opakovane zdôrazňovali potrebu chrániť férovú súťaž a bezpečnosť žien a dievčat v športe. Sudca Brett Kavanaugh upozornil, že zaradenie biologických mužov do ženských tímov vytláča dievčatá z miest, ktoré si vybojovali.
Obhajcovia zákazu poukazovali na biologické rozdiely medzi pohlaviami ako svalová hmota či kapacita pľúc, ktoré pretrvávajú aj po hormonálnej liečbe.
Zástupcovia štátov argumentovali, že zákony vychádzajú z biologického pohlavia, nie z ideológie, a nadväzujú na dlhoročné pravidlá umožňujúce oddelené športové súťaže. Podľa nich sú kľúčové pre zachovanie úspechu ženského športu.
Rozhodnutie Najvyššieho súdu môže mať širší dosah aj na ďalšie spory týkajúce sa práv transrodových osôb v školách, armáde či verejnom priestore.
(reuters, pir)