Štáty V4 čakajú s Nemeckom spory. Najhoršie by to bolo so Zelenými, ale konflikty prídu aj s SPD a CDU

Keď to trochu vyhraníme, koho by sa mali Stredoeurópania v novej nemeckej vláde najviac obávať? Labyrintom nemeckej nadradenosti voči našej časti Európy sprevádza Martin Leidenfrost.

00011 Foto: Baerbock/FB

Krátko pred nemeckými voľbami je takmer nemožné predpovedať, aké osob­nosti budú v budúcej nemeckej vláde určovať zahraničnú, európ­s­ku, finančnú, klimatickú a hodnotovú politiku. Vieme, kto kandiduje na kancelára, netušíme ale, kto kandiduje na vedenie kľúčových ministerstiev.

Desaťročia napríklad platilo ne­písané pravidlo, že menší partner v dvojkoalícii dostane (v jed­nej osobe) vicekancelára a ministra zahraničných vecí. V dobe scvr­knutých štátostrán a predpokladanej trojkoalície to už neplatí. Pri­rodzených favoritov na ministra zahraničných vecí alebo fi­nan­cií teraz niet.

Keď sa slovenský čitateľ zamýšľa, ktorej možnej vládnej zostavy sa má najviac obávať, čaká ho odpoveď plná neistôt. S určitou istotou sa dá predpovedať len to, že nás čaká jedna zlá a dve dobré sprá­vy.

Najprv tá zlá správa.

Nemecký politik, ktorý čoraz výraznejším spô­sobom presadzuje zelený radikalizmus, centralizáciu Európskej únie a LGBTIQAA-jakobinizmus, tu bude aj naďalej. Predsedníčka Eu­róp­skej komisie Ursula von der Leyenová má pred sebou ešte tri roky v úrade. Politička CDU sa pritom rých­lo radikalizuje, napríklad ma­ďar­ský zákon, ktorý zakazuje pro­pagáciu homosexuality a zmeny po­hla­via v školách, označila za „hanebný“ a ak­tívne pracuje na potrestaní maďarskej vlády. Takisto začala (pre t­a­mojšie „zóny bez LGBT ideo­lógie“) konanie proti Poľsku za údajné porušenie zmluvy EÚ.

Teraz tie dobré správy: Angela Merkelová, ktorá rozdelila Európu ako málokto pred ňou, ide do dôchodku.

Chce sa konečne vyspať, troš­ku si čítať, prechádzať sa v rodnom kraji Uckermark – a už viac nezasahovať do politiky. Ani s ešte úradujúcim ministrom za­hra­ničných vecí Heikom Maasom sa už neráta. Dizáster v Afgani­sta­ne, zvlášť zbabraný začiatok evakuácie z Kábulu, zlomil tomuto sociálnemu de­mo­kratovi krk. Tento fanatický ľavicový liberál je jedným z naj­bez­peč­nej­ších politikov Nemecka, ešte ako minister spravodlivosti zodpovedal za zákon s neprekonateľným a aj pre Nemcov nepochopiteľným názvom Netz­werkdurchsetzungsgesetz (skratka: „NetzDG“), ktorý je asi naj­tvrdší zákon internetovej cenzúry v západnej Európe. V za­hra­nič­nej politike konal Maas prekvapujúco vlažne, jednak ho za­tie­ni­la kancelárka a po druhé brzdila vlastná strana, v ktorej je stá­le prítomný istý prorusko-kšeftársky sentiment. V takej kon­fi­gu­rá­cii Maas teda už nič podstatné nepresadil. Samozrejme, žiadal zru­šenie princípu jednomyseľnosti v zahraničnej politike EÚ a odôvod­nil to častým vetovaním Maďarska, keď ide o Izrael alebo Čínu. Nepochodil, ale ani sa veľmi nesnažil. V každom prí­pa­de je dobré, že Maas má svoju kariéru podľa všetkého za sebou.

Keď skúmame tri druhy trojkoalície, ktoré sa javia na základe dneš­ných prieskumov ako najviac pravdepodobné, rysuje sa patová si­tuácia: Zelení nebudú chcieť ísť do väčšinovo pravicovej koa­lí­cie („Jamajka“) s úniou CDU/CSU a pravicovo-liberálnou FDP, li­be­rá­li z FDP nebudú chcieť ísť do väčšinovo ľavicovej koalície („Se­ma­for“) spolu s SPD a Zelenými. Tak zostane čisto ľavicová koalícia zložená z SPD, Zelených a postkomunistickej Ľavice.  

Prieskumy už niekoľko týž­dňov ukazujú 47-percentnú väčšinu ľavicových strán, kým stre­dovým a pravicovým stranám dávajú spolu len 44 percent. Háčikom je, že Nemecko malo málokedy ľavicovú väčšinu. Je celkom možné, že reál­na možnosť najľavicovejšej vlády v histórii demokratického Ne­mec­ka donúti niektorých voličov, aby to predsa len napokon hodili CDU/CSU, FDP či pravicovo-populistickej AfD. Nuž a v tomto prípade – ak to ani na ľa­vicovú väčšinu v Spolkovom sneme nevydá – by mohla nastať do­ko­na­lá patová agónia. Takže Merkelovej dôchodok sa posunie. Možno až na jar.

No aj keby k tomu prišlo, raz nová spolková vláda určite vznikne. Ktorej sily by sa mali ľudia a politici v strednej Európe najviac obávať?

Začneme, lebo to bude najľahšie, s najmenším hráčom. Post­ko­mu­nis­tic­ká Ľavica je v hlbokej kríze, prieskumy jej ukazujú šesť per­cent, s trochou smoly môže aj vypadnúť zo Spolkového snemu. Väč­ši­no­vé progresívno-prozelené krídlo okolo trockistickej spolu­pred­sed­níčky Janine Wisslerovej a menšinové rustikálno-antizelené krídlo okolo „národnej konzervy“ Sahry Wagenknechtovej sú na nože. Bez šance na riešenie. Ľavica má čisto utopický sociálny program, žia­da také rozkošné veci ako 30-hodinový týždeň, tu sa ale nejako dohodne s SPD, ktorá sľubuje zvýšenie minimálnej mzdy z 9,50 na 12 eur už v roku 2022, s čím by desať miliónov Nemcov dostalo znač­ne vyššiu výplatu.

Problémom je, že Ľavica sa pohybuje odjakživa mimo zahraničnopolitického konsenzu Spolkovej republiky Nemecko. Je za zrušenie NATO, bratríčkuje sa s Putinovým Ruskom a hlasuje zá­sadne proti všetkým misiám nemeckej armády mimo Nemecka. Kvôli di­sen­tu v zahraničnopolitickej orientácii sa množia špekulácie, že sociálnodemokratický kancelár Olaf Scholz by mohol vládnuť len s rovnako prozápadnými Zelenými a nechať sa Ľavicou tolerovať. S tým rie­šením by vedeli všetky tri strany žiť: Scholz by sa nemusel zakaždým os­pravedlniť, keď si poslanci jeho vládnej koalície odskočia na Krym, a pacifistické srdce postkomunistov by zostalo ne­po­škv­r­ne­né.

Na Slovensku sa môžete čudovať, že taká strana v Nemecku vô­bec existuje, báť sa jej ale netreba. Výtlak Ľavice je to­tiž pomerne slabý. Určite bude hlasovať za všetky iniciatívy fiš­kálnej Európskej únie, ten rubikon prekročil v tomto roku ale sa­motný kandidát na kancelára z SPD Olaf Scholz, ktorý v kampani ot­vo­rene hovorí, že z jednorazovej výnimky koronového Fondu ob­novy sa má stať pra­vid­lo fiškálnej únie. Takže zlom vo fiškálnej po­litike Nemecka už nastal, priniesol ho spolu s kancelárkou sa­mot­ný mi­ni­ster fi­nan­cií Scholz, povestná „švábska gazdinka“ už ne­drží nemecké pe­nia­ze pokope ako kedysi. Samozrejme, tu by mali slo­venskí kon­zer­vatívci spo­zornieť. Znamená to, že Slovensko do­sta­ne lacné eu­róps­ke úve­ry. Znamená to ale aj to, že Slováci musia tie úve­ry splá­cať (zele­ný­mi) európskymi daňami a že západ EÚ oča­káva vďačnosť, čítaj poslušnosť.

Na po­litickej scé­ne Nemecka to, paradoxne, nie je Ľavica, kto naj­viac po­učuje stre­do­európske národy, ktoré si v prípade Poľska a Ma­ďarska zvolili vlády s antimainstreamovou, kresťansko-kon­zer­va­tív­nou ori­en­táciou. Nemeckí radikálni ľavičiari sa síce nachádzajú na inom konci po­li­tic­ké­ho spek­t­ra, málokedy však pútajú pozornosť si­lác­kymi rečami proti Or­bá­no­vi alebo Ka­czyńskému.

Bude to asi tým, že Ľavica a mnohí jej čelní predstavitelia sa narodili v socialis­tic­kom štáte NDR, takže zdie­ľajú so strednou Európou tú istú his­to­ric­kú skú­senosť, cítia sa v zjednotenom Nemecku ako underdogy a chýba im už len z tohto dôvodu morálna povýšeneckosť, ktorá robí z pred­sta­vi­teľov západonemeckej zeleno-progresívnej ľavice takých ne­prí­jem­ných súčasníkov. Napokon, ru­so­fília Ľavice nepustí…

O niečo ťažšie sa dá odhadnúť, aký je vlastne postoj SPD k strednej Eu­ró­pe. Nádejný kancelár Scholz – rovnako ako jeho súper Armin Laschet z Únie – sa vyjadruje opatrne. Na bez­peč­nostnej konferencii v Mníchove tvrdil, že treba poč­kať na rozsudok Európskeho súdneho dvora, aby sa určilo, či Ma­ďar­sko sku­točne porušuje základné princípy Únie, napríklad v jus­tič­nej po­litike. Na otázku novinárov, čo podnikne, aby „homofóbna po­li­ti­ka v členských krajinách EÚ, v Maďarsku a Poľsku, skončila“, od­po­vedal nud­ne: „Šíriť moje základné hodnoty: rešpekt voči každému – kdekoľvek. Aj to robí Európu silnou: demokracia a ľudské práva musia pla­tiť v celej Európe.“ S tým asi vieme žiť všetci.

Starý strohý harcovník bez humoru Scholz, ktorý sa ponúka s Mer­kel­ovej kosoštvorcom ako prirodzený nasledovník odchádzajúcej kancelár­ky, však dnes už nie je typickým reprezentantom SPD. Bývalá veľ­ko­stra­na, ktorá ešte 20 rokov dozadu k sebe lákala veľkú časť pracujúcich a stredných vrstiev, sa scvrkla v rokoch preferenčnej biedy aj mentálne na malú stranu.

Naj­viac je to vidieť na jej aktuálnych predsedoch a podpredsedoch – tí by to v hrdej ľudovej strane nikdy nedotiahli na špičku. Odkedy viedol v roku 2018 odpor proti opakovanému vstupu SPD do veľkej koalície s CDU/CSU, je jedným z najvplyvnejších politikov bývalý predseda mládežníckeho zväzu Kevin Kühnert. Mladučký berlínsky homosexuál s trápnym krst­ným menom (spomínate na „Kevin – Sám doma“ – rodičia zrej­me fičali na hollywoodskych filmoch) mohol byť v časoch takého Ger­har­da Schrö­de­ra rád, ak mu strana dá zvoliteľné miesto. V dnešnej SPD robí tento exot podpredsedu a vedie „woke“ boj za po­li­tiku identít sexuálnych menšín, ktorý práve voličov z ro­bot­níc­kej triedy tak odpudzuje.

Veľkou neznámou je, ako bude vyzerať frakcia SPD v novom Spolkovom sneme. Kandidátka sociálnych demokratov bola zostavená v očakávaní vo­lebného výsledku okolo 15 percent, lenže niekoľko týždňov pred voľ­bami začal náhly vzostup v prieskumoch. Ak SPD v nedeľu naozaj do­stane 25 percent, objaví sa v parlamente stovka politikov, s ktorými nikto nerátal a ktorých nikto nepozná. Podľa odhadu časopisu Spiegel sa môže stať, že až 50 členov mládežníckej organizácie („Jusos“) budú poslanci. Kto sú to za ľudia, Kevinovi svedkovia? Ne­meckí voliči to nevedia. Skúsenosť učí, že treba počítať s naj­hor­ším.

S druhým nádejným kancelárom Arminom Laschetom (v prieskumoch mala naposledy CDU/CSU 22 percent) to vyzerá na prvý pohľad jed­no­duch­šie. Stredový politik sa vždy vyslovuje za dialóg s konzer­va­tív­nej­ším východom Európskej únie. Hovorí napríklad: „Musíme nájsť spô­sob, ako vrátiť Stredo- a Východoeurópanov späť do projektu.“

To znie síce trošku paternalisticky, Aachenčan ale nikdy neatakuje poľ­skú a maďarskú vládu tak frontálne ako jeho spolustraníčka v ne­ďalekom Bruseli von der Leyenová.

Začiatkom augusta, teda už po­čas volebnej kampane, Laschet ostentatívne strávil dva dni vo Var­ša­ve. Do­s­tal hodinovú audienciu u prezidenta Dudu, no a potom ho eš­te po­z­vali do súkromného bytu premiéra Morawieckého. Laschet vo Var­šave sí­ce pripomínal, že sa Poľsko vstupom do EÚ stalo „sú­čas­ťou eu­róp­s­keho právneho spoločenstva“, to bolo ale akurát všet­ko, viac svo­jich hostiteľov nekarhal. Lahodil poľským ušiam, keď vy­hlásil, že úlohou nového kancelára bude „opäť spojiť Východ a Zá­pad“ a že „bu­dúcnosť Európskej únie nemožno formovať bez Poľ­ska“. Slovom, za­rytý rýnsky frankofil urobil na Visle nie najhorší dojem.

Je teda Laschet spojenec stredoeurópskych kon­zer­va­tív­cov? Je to náš človek? Tu sa odporúča opatrnosť. Žoviálny vtip­kár má dialóg jednoducho v povahe. Do posledného volebného spotu za­hrnul nebezpečnú scénu z kampane, keď radikálny odporca nemeckej ko­ronapolitiky obišiel ochranku a priblížil sa Laschetovi na 20 cen­timetrov. Laschet si vypočul, čo mal ten nahnevaný občan so vzťahmi s extrémnou pravicou na srdci. Posolstvo spotu znie: Ja sa rozprávam aj s týmito. Kandidát na kancelára pritom vysiela aj úplne iné signály – v inom jeho volebnom spote veje dúhová vlajka.

Svojím založením je Laschet stredoľavým praktizujúcim katolíkom, ktorý okolo seba zhromažďuje tím rôznych silných osobností. Napríklad Nathanael Limin­ski, šéf jeho kabinetu na úrade vlády Severného Porýnia-Vest­fál­s­ka, pochádza z Opus Dei a založil svoj­ho času hnutie konzervatívnej katolíckej mládeže s názvom Gene­ration Benedikt. Odkedy je v politike, dáva si Liminski veľ­ký pozor na to, aby nepútal pozornosť konzervatívnymi vy­hlá­se­ni­ami. Disciplinovane mlčí a organizuje roztržitému šéfovi pracovný deň. Šéf s ním počíta aj v Berlíne a schopný technokrat moci mu to nechce pokaziť. Žiaľ, o Laschetovej zásadovosti musíme zapo­chy­bo­vať. Je známe, že náš kresťanský demokrat sa vyslovil proti za­ve­deniu man­žel­stva osôb rovnakého pohlavia v Nemecku. Keď sa ho však na to teraz v kampani spýtali dve deti, popieral to. Vraj bol vždy za. Poučenie je zrejmé, keď ide do tuhého, Armin La­schet je taký spo­ľahlivý ako trstina vo vetre.

Zaujímavým prípadom sú stredopraví liberáli z FDP, z ktorých môže byť po nedeli najdrahšia nevesta nemeckej politiky. FDP (11 per­cent v prieskumoch) mala po desaťročia v rôznych dvojkoalíciách mini­stra zahraničných vecí, stratila ale trošku chuť na zahraničnú politiku a ašpiruje skôr na silné ekonomické portfólio. Ak by zís­kali ministra financií, mali by svoje slovo vo veľkej debate o vývoji Európskej únie. Strana je to mainstreamová, počas zápasu Nemecko – Maďarsko na maj­strovstvách Európy tiež osvietila svoju stranícku cent­rálu vo farbách dúhy, zachovala si však prvky klasického li­be­ra­lizmu a presadzuje progresívnu agendu bez zápalu. Aj to sa v dneš­nej dobe už cení. V tej nudnej strane sa nájdu aj takí liberáli, ktorí potajme sympatizujú s konzervativizmom stredoeurópskeho strihu. Bývalý predseda v Severnom Porýní-Vestfálsku Gerhard Papke odsúdil dú­hové osvetlenie nemeckých štadiónov ako „drzú aroganciu“ voči Ma­ďarsku, no a europoslankyňa Nicola Beer, v rokoch 2013 až 2019 ge­ne­rálna tajomníčka strany, celé tie roky vôbec nechcela kritizovať Or­bánovu vládu. Potom sa ukázalo, že jej manžel má PR agentúru, ktorá pre Or­bána robí. V tomto zmysle sú nemeckí liberáli spoľahliví – pe­nia­zom málokedy odolajú.

Sumarizujúc môžeme usúdiť, že v strednej Európe sa FDP asi netreba báť. Nie je v mentálnom vybavení týchto pomerne triezvych, ra­cionálnych a nechiliastických pravičiarov, aby sa hrnuli do krí­žo­vej výpravy proti inak zmýšľajúcim zo strednej Európy. Túžba po pre­výchove dospelých ľudí v iných európskych štátoch je rozšírená v inej možnej koaličnej strane – a tá je ústredným ideovým sú­perom FDP.

Nech to znie akokoľvek absurdne, stredná Európa by si asi mala želať účasť FDP v budúcej Spolkovej vláde. Treba ale súčasne dúfať, že neobvykle sentimentálne vý­ro­ky predsedu Christiana Lindnera počas posledných dní kampane neboli len vy­po­čít­a­vým predvolebným ťahom. 42-ročný ekonomický liberál totiž v roz­hovore s obrázkovým časopisom Bunte priznal: „Mojím najväčším že­laním v živote nie je byť raz ministrom v nejakej vláde, ale čím skôr mať dve, tri alebo štyri dievčatká alebo chlapcov.“ Ešte do­dal, trúfalec, že želanie mať s frajerkou deti v ňom vzbudilo aj záujem o ge­nealógiu – a našiel pri tom poľského pradeda, ktorý sa okolo ro­ku 1920 presťahoval do Nemecka. Hurá, prorodinný polonofil v nemeckej vlá­de na obzore!

Túto predvolebnú úvahu skončíme s nemeckou stranou, s ktorou sa momentálne ráta v každom z troch favorizovaných variantov budúcich trojkoalícií. Strana, ktorej dru­kuje veľká časť novinárskej obce, zaznamenala počas kampane is­tý pokles priazne, no stále jej dávajú prieskumy 16 per­cent. Tých 16 percent je šokujúco vysoké číslo – lebo nemeckí Zelení sú ta­kí fanatickí, ako sú nekompetentní.

Treba to doložiť.

Annalena Baerbocková, zelená „kandidátka na kan­ce­lára“, obhajuje zelenú požiadavku zákazu výroby áut so spaľova­cím motorom od roku 2030 odvážnym tvrdením, že „zákazy boli vždy mo­torom inovácie“. Vrcholom technologickej inovácie je požiadavka Ze­lených, že štát má finančne podporovať nákup nákladných bi­cyk­lov. Práve v klimatickej politike, v ktorej sú Zelení ako žiadna iná strana doma, sa bijú ich programové body odpredu dozadu.

Aspoň dva do očí bijúce príklady: Zelení sú za zalesňovanie, lebo to pomáha klí­me, sú ale aj za biologické poľnohospodárstvo – čo má o tre­ti­nu nižší výnos, a tým pádom výrazne väčšie nároky na potrebu pôdy. To by sa dalo čiastočne riešiť použitím geneticky modifikovaných rastlín – čo však Zelení tiež kategoricky odmietli. V energetickej po­li­tike sú za obnoviteľné energie, lebo to pomáha klíme, súčasne ale su­rovo proti jadrovej energii, ktorá by klíme pomohla, a sú tým od­kázaní na uhoľné elektrárne, ktoré vlastne chcú čo najskôr za­vrieť.

Keď sa komentoval posledný televízny „triel“ troch kandidátov na kan­celára, zvýraznili Zeleným naklonené médiá, ako trefne roz­prá­vala Baerbocková o výzvach budúcnosti, kým Laschet s Scholzom sa vraj vyjadrili v duchu „len tak ďalej“. Iba zopár pravicových blo­ge­rov si všimlo, že Baerbocková používa aj pred očami mi­lió­no­vého publika za vlasy pritiahnuté argumenty.

Varovala napríklad: „To znamená, že hovoríte dieťaťu, ktoré sa dnes narodilo a bude mať v roku 2100 osemdesiat rokov, že hladina mora stúpne o sedem met­rov.“ Znelo to dojímavo, lenže ani najväčší klímapanikári sa niečoho takého neobávajú, správa IPCC hovorí v svojom najčernejšom sce­ná­ri – „ak sa emisie skleníkových plynov budú naďalej prudko zvy­šo­vať“ – o hroz­be 60 až 110 centimetrov vyššej hladiny mora v roku 2100. Politička, ktorá chce vládnuť štvrtej najväčšej ekonomike sve­ta, to prehnala sedem­ná­so­bne. Nuž a k tomuto číslu prišla jed­no­du­chým výpočtom: čo ak sa roztopí všetok ľad na svete? Pri jednej skoršej príležitosti tvrdila, že „každý občan v Nemecku vypúšťa ročne deväť gigaton CO2“. Ruku na srdce, to „giga“ znie naozaj ne­bez­pečne, lenže správne množstvo ročných emisií na oby­va­teľa je nud­ných deväť ton. Nádejná zelená kancelárka sa mýlila v tomto prípade o „drobnú“ jednu miliardu na hlavu. A pritom vyhlasuje: „Ja chcem vyriešiť krízy tohto sveta.“

Toho, že Annalena Baerbocková ide vyriešiť všetky krízy sveta, sa treba báť nielen v strednej Európe. Už očividná ne­prí­četnosť zelenej elity vyvoláva opodstatnený strach, k čomu patrí aj skú­se­nosť, že sú to často práve nemeckí Zelení, ktorí zhoršujú exi­s­tu­júce európske krízy. Výrečným príkladom je ich postoj voči národno-konzervatívnym vládam východne od Berlína. Spo­lupredseda Robert Habeck, v environmentálnej politike o niečo kompetentnejší ako údajná „medzinárodná právnička“ Baerbocková, šíri osobitne o Viktorovi Or­bánovi, že „koná antisemitsky“ a chváli naproti tomu „pro-európsku utečeneckú politiku Angely Merkelovej“.

A samotná Baerbocková? Tá žiadala od už aj beztak konajúcej Eu­rópskej komisie, aby hrala voči strednej Európe „aktívnu úlohu“. Aj keď Scholz s Laschetom v jednom trieli namietli, že to bolo v danej chvíli práv­ne nemožné, Baerbocková žiadala, že EÚ musí Maďarsku skrátiť eurofondy. Mesiášsky komplex, túžba po zákazoch a trestoch a nezvládnutie základných matematických výpočtov – áno, nemeckých Zelených sa treba báť.


Od januára penzie čakajú zmeny. Keď sa valorizujú dôchodky, Sociálna poisťovňa prepočíta zásluhovú výšku penzie poberateľa minimálneho dôchodku. Ak zásluhová renta prekročí minimálnu hranicu, dôchodcovi poisťovňa prestane posielať minimálny dôchodok a začne vyplácať ten zásluhový.
Prejsť na článok