Kolonializmus nepoškodil bežných Afričanov. Britská štátna tajomníčka pre rovnosť rozzúrila ľavicu

Výčitky i obranu vyvolali uniknuté súkromné správy britskej štátnej tajomníčky pre rovnosť Kemi Badenochovej. Vo svojej súkromnej komunikácii konštatovala, že ju nezaujíma dopad kolonializmu, pretože sa v skutočnosti veľmi nedotkol bežných ľudí. Transexuálov označila za chlapov, ktorí používajú ženské záchody.

Kemi Badenochová. Foto: Twitter/Kemi Badenoch Kemi Badenochová. Foto: Twitter/Kemi Badenoch

Pozdvihnutie vo Veľkej Británii vyvolala uniknutá konverzácia tamojšej štátnej tajomníčky pre rovnosť Kemi Badenochovej. Ide o viacero rozhovorov uskutočnených cez aplikáciu WhatsApp, v ktorých sa štátna tajomníčka rozprávala napríklad o kolonializme a jeho vplyve na Afriku.

V jednej skupine správ Badenochová napríklad konštatovala, že ju nezaujíma dopad európskych kolónií na čierny kontinent. Podotkla totiž, že tí, čo najviac stratili, patrili aj tak k starej elite, pričom životy obyčajných Afričanov sa veľmi nezmenili.

„Viem, čo sme robili predtým, než nás kolonizovali… nikdy tam nebol žiadny koncept práv,“ hovorí vo viacerých správach politička, podľa ktorej Európania jednoducho spravili z jednej skupiny víťazov a zo starých elít porazených.

V ďalšej konverzácii zasa Badenochová v podstate zavrhuje kritickú rasovú teóriu, pričom hovorí o svojom stretnutí s Kimberlé Crenshawovou z Kalifornskej univerzity v Los Angeles, ktorá patrí k proponentom tohto konceptu.

„Na konci už bola takmer v slzách, nikdy predtým nepočula argumenty, ktoré som uvádzala a nemohla reagovať. Nakoniec začala kričať, že nemám právo byť na panelovej diskusii, lebo som nečítala jej knihu,“ opisuje svoje skúsenosti černošská konzervatívna politička. V inej správe zasa označila transexuálov za „mužov, ktorí využívajú ženské toalety“.

Strata voličov

Správy médiám odovzdala Funmi Adebayová, bývalá asistentka Badenochovej, ktorá tak spravila po povýšení političky na vládny post. Ide hlavne o súkromnú komunikáciu a správy zo skupiny Konzervatívnych nigérijských priateľov. Badenochová totiž pochádza z rodiny nigérijských migrantov, sama sa už narodila v Londýne.

Jej vyjadrenia vyvolali prirodzenú reakciu – kritiku zo strany ľavičiarov a labouristov, a podporu od jej vlastnej konzervatívnej strany. Bývalá asistentka, ktorá toto politické zoskupenie opustila, argumentovala, že Badenochovej „nebezpečné“ komentáre by mohli odradiť černošských voličov od konzervatívcov.

„Som zvyknutá sedieť oproti ľuďom, ktorí majú odlišné názory… ale vieme sa spojiť ako Nigérijčania, a vieme byť úprimní v tom, že kolonializmus mal dopad na Nigériu a že bol strašný. Nebolo to také jednoduché ako víťazi a porazení, to je taká hrubá odpoveď. Porazení boli ľudia, ktorých zabili a znásilnili,“ uviedla Adebayová.

Briti nevymysleli otroctvo – ale ukončili ho

Kritika znela aj od Belly Riberiro-Addyovej, poslankyne labouristov pre mestskú časť Londýna Streatham. „Britské impérium stovky rokov systematicky podfinancovávalo a dobýjalo zdroje z južnej pologule. Hádzať vinu na ľudí pre ich vlastné trápenie sa a vykorisťovanie je overená taktika konzervatívcov, ale nie je to skutočnosť,“ napísala na sieti Twitter.

Na druhej strane, členka snemovne lordov barónka Anne Jenkinová obvinila kritikov, že im prekážajú úspešné ženy v politike, hlavne keď ide o černošku. Prirovnala súčasný prípad k incidentu s labouristickou poslankyňou Rosie Duffieldovou, ktorá sa pre vyhrážanie transgenderových aktivistov odmietla zúčastniť straníckej konferencie.

Konzervatívny týždenník The Spectator sa taktiež Badenochovej zastal. Pripomenul, že v Afrike pred príchodom kolonizátorov fungoval obchod s otrokmi, ktorých predávali miestni náčelníci.

Naopak, zrušenie otroctva v Britskom impériu prišlo po nátlaku belochov, špecificky cirkví, napríklad kvakerov. „Briti nevymysleli otroctvo a Afričania sa doňho zapájali dlho predtým, ako na ich pobrežiach pristáli Európania. A niekedy, keď Briti používali násilie na domorodcoch, robili tak preto, aby domácich obyvateľov oslobodili od domácich otrokárov,“ dodáva Spectator.