Činnosť Huntera Bidena, syna amerického prezidenta Joea Bidena, sa opäť dostáva v Amerike na pretras. Tému oživila nová kniha od korešpondenta portálu Politico, ako aj článok na stránke Business Insider. Nové príspevky potvrdzujú pravosť niektorých e-mailov z kontroverzného laptopu syna súčasného amerického prezidenta. Môžu tieto skutočnosti prispieť k návratu Donalda Trumpa?
Aspoň niektoré správy pochádzajúce z neslávne známeho laptopu Huntera Bidena, syna amerického prezidenta Joea Bidena, sú pravdivé. Tvrdí to nová kniha The Bidens… (Bidenovci) od Bena Schreckingera, amerického politického korešpondenta liberálneho portálu Politico.
Je to závažnejšia informácia, než sa môže zdať. Nielen kvôli prezidentovi, ktorému to ďalej môže znížiť dôveryhodnosť a oslabiť jeho postavenie, ale aj kvôli médiám a sociálnym sieťam, ktoré pred rokom pred voľbami o téme zaryto mlčali, Twitter dokonca zablokoval stránku novín New York Post, ktoré o kauze písali, čím priamo pomohli Bidenovi v kampani. Vec má teda kriminálnu, korupčnú, ale aj politickú rovinu.
Poďme k detailom.
Celý príbeh laptopu Huntera Bidena sa na verejnosť dostal minulý rok pred americkými prezidentskými voľbami. Právnik Donalda Trumpa Rudy Giuliani ponúkol médiám dostať správu o tajomnom laptope, ktorý mal patriť synovi demokratického kandidáta Joea Bidena. Na zariadení sa mali nachádzať rôzne dokumenty a správy dotýkajúce sa obchodných i osobných vecí. Správy sa ako prvý chytil denník New York Post.
Tento počítač zaistila FBI v druhej polovici roku 2019, informovala televízia CNN 10. septembra 2020, odkazujúc na výpoveď opravára elektroniky zo štátu Delaware. Ten mal novinárom ukázať kópiu predvolania od FBI, ktorej pravosť pre televíziu potvrdili ľudia z prostredia prípadu.
Súčasť predvolebného boja
Vyšetrovanie bolo, respektíve je, údajne zamerané na Hunterove obchodné styky s Čínou, pričom snahou Trumpovej predvolebnej kampane bolo prepojiť túto i ďalšie činnosti s jeho otcom. V októbri minulého roka zorganizovali napríklad tlačovú konferenciu s bývalým Hunterovým obchodným partnerom Anthonym Bobulinskim.
Ten naznačil, že Joe Biden bol súčasťou rokovaní svojho syna s čínskou ropnou spoločnosťou. Zámerom rokovaní malo byť vytvorenie investičného podniku. Bidenova kampaň obvinenia odmietla a následné skúmanie obchodných záznamov podľa denníka The Wall Street Journal nepotvrdilo účasť súčasného prezidenta USA.
V iných vyhláseniach zasa Trump odkazoval na spomínaný laptop, pričom tvrdil, že demokratický kandidát mal so svojím synom riešiť rôzne pofidérne obchody na Ukrajine. Biden starší sa mal napríklad stretnúť s poradcom spoločnosti Burisma Vadimom Požarskim.
Prenosný počítač bol teda stredobodom rôznych obvinení, pričom ich význam spájal práve možný súvis s vtedajším prezidentským kandidátom Joeom Bidenom. Okrem spochybňovaného obsahu bolo ťažké dokázať, komu počítač v skutočnosti patril. Podľa CNN pracujú zákonné zložky s verziou, že ide skutočne o zariadenie Huntera Bidena.
Jeho počítač
Ten sa sám vyjadril pre televíziu CBS News, že existuje „jednoznačne“ možnosť, že to je jeho zariadenie. Následne však ponúkol aj iné vysvetlenia: jeho e-maily boli hacknuté alebo sa do jeho počítača nabúrali ruské tajné služby.
Tu do príbehu vstupuje spomenutá nová kniha. V nej autor tvrdí, že objavil dôkazy o pravosti aspoň niektorých Hunterových e-mailov z preverovaného počítača. Schreckinger odkazuje na očitého svedka, ktorý mal mať k správam nezávislý prístup.
Svedok tvrdí, že v správe z roku 2015 Hunterovi ďakuje nemenovaný ukrajinský podnikateľ za to, že sa mohol stretnúť s jeho otcom Joeom Bidenom. V e-maile z roku 2017 ohľadom čínskej energetickej spoločnosti sa zase nachádza veta: „Drží H 10 pre veľkého chlapa?“
Pravosť tohto e-mailu potvrdil Bobulinski, pričom uviedol, že Hunter mal byť súčasťou investičných snáh v čínskej spoločnosti za svojho otca. Na to má odkazovať zvýraznená veta. Politico zároveň pripomína, že agentúra švédskej vlády vydala niekoľko elektronických správ, ktoré sa zhodujú s náprotivkami z Hunterovho laptopu.
Pripomínajú však, že všetok obsah zariadenia nemusí byť skutočne pravdivý a časť môže byť nastrčená. Potenciálna pravosť e-mailov však opäť vrhá tieň nielen na Huntera Bidena, ale aj na súčasného prezidenta USA. Problémy však nekončia len pri tomto počítači.
Rozmrazenie peňazí
Portál Business Insider pred necelým týždňom informoval, že odhalil dvojicu elektronických správ, podľa ktorých Hunter Biden žiadal dva milióny dolárov ročne, aby rozmrazil zdroje v Líbyi. Insider zdôrazňuje, že tieto e-maily nesúvisia so spomínaným laptopom.
Správy majú pochádzať od dvojice významných darcov pre demokratickú stranu, Sama Jauhariho a šejka Mohamada al-Rachbániho. Prvý z dvojice sa mal stretnúť s Hunterom Bidenom, pričom preberali možnú spoluprácu na rozmrazení zahraničných zdrojov v Líbyii v hodnote asi 15 miliárd dolárov (okolo 12,9 miliardy eur). K tomu došlo počas vlády Baracka Obamu v rámci tlaku na vtedajšiu hlavu Líbye Muammara al-Kaddáfího.
Hunter Biden vraj za svoju pomoc žiadal dva milióny dolárov ročne, a zároveň zrejme aj podiel na zisku v prípade úspechu. Jauhari – podľa Insideru – ďalej robí odpočet pozitív a negatív spolupráce s Hunterom Bidenom. Medzi pozitíva radil jeho pozíciu vo Svetovom potravinárskom programe OSN či fakt, že je syn takzvaného „čísla 2“, čiže viceprezidenta Spojených štátov.
„…A keďže cestuje so svojím otcom, má spojenia všade po Európe a Ázii, kde mali M. Q. [Kaddáfí, pozn. red.] a LIA [Líbyjský úrad pre investície, pozn. red.] zmrazené svoje peniaze. Povedal, že má prístup k najvyšším miestam v Číne, že tam vie pomôcť,“ píše sa ďalej v e-maile. Tu treba spomenúť, že Biden sa z pozície viceprezidenta Baracka Obamu venoval práve vzťahom s Čínou.
Business Insider podotýka, že odhad Huntera v správach partnerov je väčšinou správny, vrátane jeho čínskych kontaktov. Podľa New Yorkeru v roku 2013 cestoval so svojím otcom do Pekingu, kde mu vybavil krátke stretnutie s jedným zo svojich obchodných partnerov.
Podľa dodatočných dokumentov očakávali Jauhari a al-Rachbáni odmenu 5 percent zo zdrojov, ktoré by sa im podarilo rozmraziť. Išlo by potenciálne o stovky miliónov eur. Z partnerstva však nakoniec nič nebolo.
Insider oslovil so žiadosťou o vyjadrenie právnika Huntera Bidena, Sama Jauhariho i Biely dom. Prví dvaja neodpovedali, Biely dom odmietol poskytnúť vyjadrenie. Právnik al-Rachbáního uviedol, že jeho klient „nemá žiadnu vedomosť o tom, že by videl spomínané e-maile“ a že si je istý, že sa nikdy nerozprával s Hunterom Bidenom alebo o ňom.
Prepad popularity
Na všetky tieto okolnosti reaguje stĺpčekár Ross Douthat na stránke denníka New York Times. Douthat ešte v októbri minulého roka kritizoval cenzúru zo strany sociálnych sietí Twitter a Facebook, ktoré obmedzovali príspevky a účty portálu New York Post. Ten ako prvý písal o Hunterovom laptope. Ako bolo zvykom, objavili sa aj obvinenia o ruských dezinformáciách.
Nakoniec podľa neho vysvitlo, že išlo o relatívne bežnú stratégiu amerických volebných kampaní. Snaha Trumpových stúpencov o prepojenie Hunterových podozrivých činností s jeho otcom sa nijako nevymyká napríklad snahe amerických mienkotvorných médií spojiť rôzne neurčité príbehy s osobou Donalda Trumpa. Spomenúť môžeme (povolebnú) vymyslenú konverzáciu medzi Trumpom a volebnou vyšetrovateľkou z denníka Washington Post.
Vo svojom novšom texte Douthat poukazuje na fakt, že sa objavuje stále viac dôkazov potvrdzujúcich pravosť obsahu Hunterovho Bidenovho počítača. Spoločne s informáciami Business Insideru to podľa neho ukazuje, ako veľmi sa Hunter Biden v svojich obchodoch spoliehal na blízkosť a vplyv otca. V spojitosti so spomenutou cenzúrou sociálnych sietí to podľa Douthata vyzerá ešte horšie.
Stĺpčekár tým otvára otázku, akú rolu, a prípadne akú koordinovanú rolu, zohrali v mlčaní pri tejto téme sociálne siete a veľké médiá, pre ktoré neexistovala, a keď sa na Twitteri objavila ako titulka pravicového New York Post, tak ju umlčali.
Hunter Biden svojmu otcovi v kampani teda veľmi nepoškodil, tému riešili z veľých médií iba New York Post a Fox News. Teraz to ale môže byť inak, Amerika sleduje prepad Bidenovej popularity, ktorá sa pomaly približuje k úrovniam Donalda Trumpa. V jednom výskume už Trump Bidena dokonca predbehol. Problémom, prirodzene, nie je iba syn, ale aj správanie Joea Bidena v minulosti. Americký prezident momentálne čelí prepadu popularity pre nezvládanie pandémie či stiahnutie vojsk z Afganistanu, ku ktorému došlo skôr, ako boli stiahnuté desiatky tisíc amerických civilov. Vrcholom politickej potupy bol rýchly vzostup Talibanu.
To všetko sa deje rok pred takzvanými midterm voľbami, republikáni dúfajú, že v nich dokážu získať kontrolu nad Senátom aj Snemovňou reprezentantov. Hunter Biden im práve pomáha.