Nové informácie zverejnila Austrália. Ide o ďalší kamienok do mozaiky, ktorý posilňuje tvrdenie, že so vznikom koronavírusu je to inak, ako dlhodobo tvrdí čínsky režim.
Začnime trochu inde. Čínsky vírus totiž súvisí čoraz viac s politikou a mocenským bojom v Ázii. Napätie medzi Čínou a anglosaskými krajinami rastie, veľkým zlomom bolo podpísanie bezpečnostnej dohody AUKUS medzi Austráliou, USA a Spojeným kráľovstvom. Austrália sa cíti byť odvtedy povzbudená americkou podporou.
Čína zase ukazuje rastúce sebavedomie voči Taiwanu. Len za posledné štyri dni čínske vojenské lietadlá až 150-krát narušili takzvanú identifikačnú zónu protivzdušnej obrany ostrovného štátu Taiwan. Akoby tým Peking chcel štátom dohody AUKUS odkázať, aby zabudli na užšiu spoluprácu s Taiwanom. Napätie cíti najviac tento ostrovný štát, v utorok o tom napísala varovný text taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Tvrdí, že ostrov sa bude brániť za každú cenu a vyzýva západné štáty na spoluprácu.
Teraz prejdime k PCR testom a novému obvineniu z Austrálie.
Čínska provincia Chu-pej, v ktorej ako prvej prepukla nákaza novým koronavírusom SARS-CoV-2, vo veľkom nakupovala zariadenia na vyhodnocovanie PCR testov niekoľko mesiacov predtým, než čínska vláda informovala svetové spoločenstvo o objavení sa nového vírusu. Zistila to austrálsko-americká spoločnosť špecializujúca sa na internetovú bezpečnosť Internet 2.0.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že jej čínska pobočka dostala oficiálnu informáciu o neznámych prípadoch zápalu pľúc 31. decembra 2019. O sedem dní neskôr čínske úrady identifikovali nový koronavírus, pôvodcu ochorenia, ktoré neskôr nazvali COVID-19. Ako však zistila firma Internet 2.0, ktorá analyzovala zmluvy z verejného obstarávania, provincia Chu-pej nakúpila v priebehu roka 2019 viac zariadení na vyhodnocovanie PCR testov, než za predchádzajúce dva roky.
Čo to znamená? Austrálsko-americká firma z toho vyvodzuje, že „s vysokou pravdepodobnosťou pandémia začala oveľa skôr, než o tom Čína informovala WHO“.
Viacerí odborníci, ktorých oslovila agentúra Bloomberg, však upozornili pred možnými unáhlenými závermi. Podľa nich popularita PCR na testovanie patogénov rástla už predtým, pričom PCR testy sa dajú použiť aj pri zvieracích vírusoch a zariadenia na vyhodnocovanie testov sa v súčasnosti bežne nachádzajú v nemocniciach a laboratóriách. Okrem toho v Číne v roku 2019 vypukol aj africký mor ošípaných.
Čína sa, samozrejme, bráni a obvinenia odmieta. Tamojšie ministerstvo zahraničných vecí označilo zistenia firmy Internet 2.0 za rovnako pochybné ako tvrdenia o laboratórnom pôvode koronavírusu či „takzvanú štúdiu“, ktorá si všimla zvýšenú premávku pri wu-chanských nemocniciach a zvýšené počty internetového vyhľadávania slov ako „kašeľ“ či „hnačka“ ešte v lete 2019.
Nezávislý biochemik z Austrálie, ktorý si želal ostať v anonymite, pre agentúru Bloomberg uviedol, že nákupy zariadení na PCR testy v istom období naznačujú náhlu potrebu zvýšenia testovacích kapacít.
Vedúci výskumu David Robinson z Internet 2.0 upozornil na načasovanie nákupov, ktoré podľa neho naznačuje, že úrady v Chu-pej skúmali nejaké nové ochorenie počas celej druhej polovice roka 2019. Priznal však, že tieto zistenia nemožno považovať za dôkaz. Spoločnosť Internet 2.0, ktorá poskytuje služby v oblasti počítačovej bezpečnosti napríklad aj vláde v Canberre, odovzdala svoje zistenia úradom v Austrálii, USA, Kanade, Veľkej Británii a na Novom Zélande.
(tasr, jor)