Prvé kolo rokovaní USA a Iránu sa skončilo, lídri sa dohodli
V pondelok sa vo Švajčiarsku skončilo prvé kolo rokovaní na vysokej úrovni medzi Spojenými štátmi a Iránom. Hoci úvod sprevádzalo napätie po tom, ako Teherán opätovne vyhlásil uzavretie Hormuzského prielivu a americký prezident Donald Trump pohrozil novými útokmi, mediátori z Kataru a Pakistanu oznámili dôležitý pokrok.
Obe strany sa dohodli na pláne s cieľom dosiahnuť konečnú dohodu do 60 dní. Technické rozhovory budú pokračovať v horskom stredisku Bürgenstock a zamerajú sa na mechanizmy ukončenia bojov v Libanone a zaistenie bezpečnej plavby cez sporný prieliv.
Americký viceprezident JD Vance viedol rokovania na základe memoranda z minulého týždňa, ktoré má predĺžiť aprílové prímerie. Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí poznamenal, že Teherán si v rozhovoroch zabezpečil výnimky na vývoz ropy i petrochemických produktov a uvoľnenie časti zmrazených aktív.
Na správy o pokroku reagovali svetové trhy ďalším poklesom cien ropy Brent pod 80 dolárov za barel.
Podľa iránskych zdrojov delegácia po Trumpových vyhláseniach, že Iránci „nebudú mať krajinu“, ak prieliv uzavrú, odmietla priamy návrat k stolu a komunikovala len cez prostredníkov. Americká strana to poprela s tým, že rozhovory sa konali dlho do noci aj o jadrových otázkach.
Kým Trump na sociálnych sieťach opätovne varoval Irán pred podporou Hizballáhu v Libanone, Vance potvrdil, že prezident si želá „obrátiť list“ vo vzájomných vzťahoch.
(reuters, max)