|   2026-06-22 12:10:55

Zamestnanci ČT a ČRo vstúpili do výstražného štrajku

Zamestnanci Českej televízie a Českého rozhlasu v pondelok ráno vstúpili do výstražného štrajku pre plány vlády zmeniť financovanie oboch médií verejnej služby a znížiť tak ich rozpočet.

Niektoré relácie začínajú s minútovým oneskorením a zamestnanci na obrazovke vystupujú v čiernom oblečení. Štrajk sa týka všetkých kanálov ČT s výnimkou detského ČT Déčko. Štrajkujúci zamestnanci zdôrazňujú, že ich snahou je zabezpečiť vysielanie v kompletnom rozsahu bez dôsledkov pre divákov.

Pred sídlom ČT na pražských Kavčích horách v nedeľu proti plánom vlády Andreja Babiša protestovalo niekoľko tisíc ľudí. Kabinet chce zrušiť koncesionárske poplatky, previesť financovanie verejnoprávnych médií pod štátny rozpočet a znížiť objem financií pre ČT a ČRo na úroveň medzi rokmi 2008 a 2024, teda ešte pred vlaňajším zvýšením koncesionárskych poplatkov.

Obe médiá to označujú za neudržateľné a varujú, že budú musieť pristúpiť k obmedzeniu výroby a prepúšťaniu. Dokopy by podľa vládneho návrhu mali prísť o približne 1,4 miliardy korún (57,86 milióna eur).

(tasr, bak)