Počet kybernetických incidentov na Slovensku výrazne stúpol
Národné centrum kybernetickej bezpečnosti zaznamenalo v roku 2025 celkovo 1 650 nahlásených kybernetických incidentov, kým rok predtým ich bolo 1 178. Výrazne stúpol aj počet závažných incidentov – z 23 v roku 2024 na 75 v minulom roku. Podľa Národného bezpečnostného úradu k nárastu čiastočne prispeli aj legislatívne zmeny.
Najčastejšie išlo o útoky sociálneho inžinierstva zamerané na získanie prístupu k údajom alebo informačným systémom. Útočníci využívali presvedčivé techniky a s pomocou umelej inteligencie sa snažili zneužiť dôveru, nepozornosť a nedostatočné bezpečnostné povedomie používateľov. Takýchto prípadov bolo nahlásených 1 067.
Druhým najčastejším typom boli podozrenia na úspešný prienik do systému vrátane pokročilých pretrvávajúcich hrozieb, ktorých bolo 126. Centrum prijalo aj hlásenia o nedostupnosti služieb, zraniteľnostiach, škodlivom softvéri, vyhrážkach či pokusoch o prienik do systémov.
Najviac incidentov zaznamenalo Slovensko v októbri, keď ich bolo 173. Najmenej ich evidovali v decembri, a to 102. Vo všetkých ostatných mesiacoch bol počet incidentov vyšší než v rovnakom období roku 2024.
(tasr, bak)