Burnham chce nahradiť Starmera, podporil ho aj Streeting
Poslanec Labouristickej strany Andy Burnham v pondelok oznámil, že sa bude uchádzať o post britského premiéra po tom, ako Keir Starmer oznámil svoju rezignáciu. Už niekoľko hodín po svojom vyhlásení získal významnú podporu od bývalého ministra zdravotníctva Wesa Streetinga.
Ten sa pritom ešte nedávno netajil ambíciou zapojiť sa do súťaže o vedenie strany. Napokon však oznámil, že kandidatúru nepodá a podporí Burnhama. V liste zverejnenom na sociálnej sieti X uviedol, že po dlhých rozhovoroch s ním dospel k presvedčeniu, že jeho predstavy o „progresívnom kapitalizme“ majú miesto aj v budúcom smerovaní labouristov.
„Môžeme stráviť leto zveličovaním malých rozdielov alebo si vyhrnúť rukávy a pomôcť mu priniesť zmenu, ktorú naša strana a krajina potrebujú,“ napísal Streeting.
Nominácie na nástupcu Starmera sa začnú 9. júla a uzavrú sa v polovici mesiaca. Ak bude potrebné hlasovanie, nový líder Labouristickej strany by mal byť známy do septembra.
(reuters, bak)