Bývalý španielsky minister dopravy dostal 24 rokov za korupciu
Španielsky najvyšší súd v pondelok odsúdil bývalého ministra dopravy Josého Luisa Ábalosa na 24 rokov väzenia za korupciu. Ide o prvý rozsudok v sérii káuz, ktoré zasiahli vládnucu Socialistickú stranu.
Súd ho uznal vinným z účasti v zločineckej organizácii, prijímania úplatkov, sprenevery a zneužívania vplyvu. Prípad súvisí s manipuláciou verejných zákaziek na zdravotnícky materiál vrátane ochranných masiek počas pandémie COVID-19.
Ábalosov spolupracovník Koldo García dostal trest 19 rokov väzenia. Podnikateľ Víctor de Aldama bol odsúdený na štyri a pol roka, výkon trestu mu však súd podmienečne odložil pre spoluprácu pri odhaľovaní schémy.
Kauza je jednou z viacerých korupčných afér spojených s okolím premiéra Pedra Sáncheza. Predseda vlády však v žiadnom z prípadov nefiguruje a tvrdí, že ide o snahu odstrániť ho z funkcie.
(reuters, bak)