Po nástupe novej administratívy v Spojených štátoch sa dá očakávať uvoľnenie v zahraničnom obchode a ústretovejší postoj k opatreniam proti klimatickej zmene.
Výsledky amerických volieb otvárajú celý rad otázok ohľadom budúcej hospodárskej politiky novej administratívy. Z hľadiska ostatných štátov sú dôležité najmä tie, ktoré sa týkajú obchodnej politiky. Aministratíva Donalda Trumpa sa vydala proti dlhodobému trendu globalizácie a liberalizácie medzinárodného obchodu. Od Joea Bidena možno očakávať prinajmenšom zmiernenie niektorých extrémov.
Americký ekonóm Bryan Caplan dávnejšie identifikoval u voličov štyri systematické skreslenia, ktoré majú dopad na hospodársku politiku. Skreslením je myslená odchýlka voličských názorov od výsledkov ekonomickej vedy – teórie i empirických pozorovaní. Tieto skreslenia spočívajú v predsudkoch voči trhu, v predsudkoch voči cudzincom, v posadnutosti zamestnanosťou a v sklone k pesimizmu. V týchto oblastiach majú občania systematicky odlišné postoje od ekonómov.
Demokratická vláda, i keby chcela, nemôže vytvárať hospodársku politiku výlučne podľa toho, čo je najvhodnejšie na dosiahnutie blahobytu občanov. Pokiaľ má byť opätovne zvolená, musí rešpektovať najmä predstavy svojich voličov aj keby vedela, že sú skreslené a v skutočnosti ekonomike škodia. Ak vezmeme do úvahy uvedené skreslenia, vláda je vlastne v pasci – buď robí, čo chcú voliči, ale výsledky sú zlé, alebo voličov nerešpektuje, a to je tiež zlé.
Uvoľnenie v zahraničnom obchode
Zdá sa, že v americkej politike posledných období si republikáni a demokrati rozdelili uvedené štyri skreslenia na polovicu. Republikáni, a najmä Trumpova administratíva, formulovali svoju politiku s ohľadom na predsudky voči cudzincom a posadnutosť zamestnanosťou. Demokrati vychádzajú z predsudkov proti trhu a sklonu k pesimizmu, ktorý sa v súčasnosti prejavuje najmä v klimatickej oblasti.
Dôsledky sú zrejmé. Trumpova administratíva vyhrala voľby s rétorikou ekonomického izolacionizmu. Ten pretavila do politických opatrení, ktoré mali chrániť domáci trh a pracovné miesta pre Američanov. Clá majú byť ochranou pred konkurenciou zahraničných tovarov, obmedzenie imigrácie ochranou pred konkurenciou zahraničných pracovníkov. Takto to voliči chceli, hoci pravdepodobne by nechceli niesť dôsledky, keby o nich vedeli. Tými sú totiž drahšie tovary a služby, ktoré nakupujú.
Bidenova administratíva bude klásť dôraz na iné oblasti. V zahraničnom obchode možno očakávať uvoľnenie aspoň niektorých Trumpových opatrení. Zatiaľ čo v oblasti daní či niektorých regulácií bude musieť nový prezident vyjednávať s Kongresom, kde jednu z komôr budú pravdepodobne naďalej ovládať republikáni, v oblasti obchodnej politiky má delegované široké právomoci. Očakávať môžeme tiež uvoľnenie v oblasti imigračnej politiky.
Iný postoj ku klimatickým zmenám
Odlišné bude zrejme aj osobné nastavenie oboch prezidentov. Trump, zdá sa, vníma svet ako hru s nulovým súčtom – to, čo jeden získa, druhý musí stratiť. Nová administratíva bude zrejme viac vnímať potenciál spolupráce na prospech všetkých zúčastnených strán. Svedčia o tom doterajšie vyjadrenia zvoleného prezidenta k rôznym medzinárodným zmluvám a organizáciám. Uvoľnenie ciel možno očakávať predovšetkým voči spojencom vrátane tých európskych.
Nové nastavenie v oblasti medzinárodného obchodu však neznamená, že s Bidenom prichádza žiarivý svet ekonomického liberalizmu. Predsudky voči trhom a sklon k pesimizmu, dnes predovšetkým klimatickému, sú dostatočnými pohnútkami na najrôznejšie ekonomické regulácie. Hoci by sa obmedzili len na americkú ekonomiku, citeľne ovplyvnia celý svet.
Americká ekonomika je príliš veľká, aby mala čisto domáce problémy. Navyše mnohé reštriktívne opatrenia dnes ašpirujú na globálny rozmer, opäť mám na mysli najmä klimatickú politiku. S Bidenom v Bielom dome môžu tieto globálne tendencie nabrať novú dynamiku, ktorú Trump brzdil.
S novým prezidentom teda zrejme neprichádza v oblasti medzinárodného obchodu žiadna radikálna zmena, ale len parametrické úpravy typické pre striedanie dvoch strán. Z hľadiska ekonomiky tieto úpravy budú mať pozitívne dopady, a to na oboch stranách Atlantiku. Skutočné hrozby pre ekonomiku, americkú i globálnu, však číhajú v iných oblastiach.