V Izraeli rastú obavy z Trumpovej dohody s Iránom
Americkí spojenci prezidenta Donalda Trumpa sa snažia upokojiť izraelskú verejnosť znepokojenú dočasnou dohodou medzi Washingtonom a Teheránom.
V Izraeli sa objavujú obavy, že memorandum s Iránom môže posilniť krajinu, ktorú považujú za svojho najväčšieho nepriateľa, a zároveň obmedziť izraelskú reakciu na hrozby zo strany Hizballáhu.
Americký veľvyslanec v Izraeli Mike Huckabee ubezpečil, že vzťahy medzi obomi krajinami zostávajú pevné. „Spojené štáty a Izrael majú nerozbitné puto,“ vyhlásil napriek tomu, že priznal „obrovskú mieru úzkosti“ v súvislosti s vývojom vzťahov.
Napätie zvyšujú aj verejné nezhody medzi Trumpom a izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom či kritickejší tón niektorých predstaviteľov Republikánskej strany vrátane viceprezidenta J. D. Vancea.
Podľa izraelských predstaviteľov však Netanjahu Trumpove výroky nevníma ako náznak zásadnej zmeny americkej politiky voči Izraelu. Domnieva sa, že časť vyjadrení súvisí s domácou politickou situáciou v USA pred novembrovými kongresovými voľbami.
Zároveň sa otvorila otázka väčšej samostatnosti Izraela. Viacerí predstavitelia upozorňujú, že krajina sa musí pripraviť aj na obdobie, keď v Bielom dome nebude prezident taký naklonený Izraelu ako Trump.
(reuters, bak)