|   2026-06-23 08:57:00

Blanár rokuje s partnermi z Latinskej Ameriky

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer) zastupuje Slovensko na 56. Valnom zhromaždení Organizácie amerických štátov v Paname. Cieľom jeho návštevy je posilniť vzťahy s krajinami Latinskej Ameriky a Karibiku a získať podporu pre kandidatúru Slovenska za nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na roky 2028 až 2029.

Na podujatí, ktoré sa koná od 22. do 24. júna, sa zúčastňujú zástupcovia viac ako 70 krajín a medzinárodných organizácií. „Účasť na zhromaždení Organizácie amerických štátov (OAŠ) je pre Slovensko príležitosťou osobne posilňovať vzťahy s krajinami Latinskej Ameriky a Karibiku, ktoré považujeme za dôležitých partnerov,“ uviedol Blanár.

Blanár zároveň pripomenul, že Slovensko už disponuje predbežnou podporou viac ako stovky členských krajín OSN. „Aj na tejto pôde chceme byť spoľahlivým a otvoreným partnerom, ktorý vedie dialóg na všetky svetové strany,“ povedal.

Počas otváracieho zasadnutia vyzdvihol úlohu OAŠ pri podpore demokracie, ľudských práv a bezpečnosti. Slovensko má podľa neho záujem rozvíjať spoluprácu v oblastiach udržateľného rozvoja, inovácií, energetickej transformácie a nových technológií vrátane umelej inteligencie.

Súčasťou programu sú aj bilaterálne rokovania s predstaviteľmi krajín regiónu zamerané na získanie ďalšej podpory pre slovenskú kandidatúru do Bezpečnostnej rady OSN v budúcnosti.

(tasr, bak)