Bennett priznal pašovanie Starlinku do Iránu
Bývalý izraelský premiér Naftali Bennett uviedol, že Izrael pašoval do Iránu prijímače Starlink, ktoré mali pomôcť protivládnym demonštrantom udržať prístup k internetu a sociálnym sieťam. Podľa neho však vláda Benjamina Netanjahua v plánoch nepokračovala.
Bennett, ktorý viedol izraelskú vládu v rokoch 2021 až 2022, povedal na konferencii v Jeruzaleme, že inicioval proces získania a prepašovania desiatok tisíc prijímačov Starlink do Iránu. Zariadenia podľa neho mali umožniť protestujúcim koordináciu a v konečnom dôsledku prispieť k pádu iránskeho režimu.
Starlink, ktorý patrí spoločnosti SpaceX Elona Muska, poskytuje satelitné internetové pripojenie. Irán už v minulosti obviňoval Izrael a Spojené štáty z pašovania týchto zariadení s cieľom narušiť jeho bezpečnosť.
Bennett tvrdí, že súčasná izraelská vláda tento postup zastavila, a preto počas protestov potrebná infraštruktúra nebola k dispozícii. Netanjahuov úrad na jeho vyjadrenia bezprostredne nereagoval.
Bývalý premiér zároveň naznačil, že ak by sa vrátil k moci, pracoval by na oslabení iránskej vlády vrátane ekonomickej a priemyselnej sabotáže.
(reuters, bak)