|   2026-06-23 17:52:00

WHO: Epidémia eboly v Kongu má rekordný nástup

Epidémia eboly v Konžskej demokratickej republike dosiahla podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) najvyšší počet potvrdených prípadov počas prvého mesiaca spomedzi všetkých doterajších ohnísk tejto choroby.

Ohnisko spôsobené kmeňom Bundibugyo si už vyžiadalo viac než tisíc nakazených a 267 obetí. WHO upozorňuje, že vírus sa šíril niekoľko mesiacov pred jeho oficiálnym potvrdením v polovici mája.

K rýchlemu nárastu prípadov prispelo najmä rozšírenie nákazy do miest Bunia a Mongbwalu, kde je vyššia koncentrácia obyvateľstva.

Napriek vážnej situácii odborníci zaznamenávajú aj pozitívne signály. Počet nemocničných lôžok pre pacientov s ebolou sa v priebehu dvoch týždňov zvýšil na viac ako 500 a klesá odpor miestnych komunít voči zdravotníkom.

Osobitné obavy vyvoláva šírenie vírusu v preplnených táboroch pre vysídlené osoby na východe krajiny, kde bolo potvrdených najmenej 25 prípadov vrátane 14 úmrtí.

(reuters, mja)