|   2026-06-23 16:19:56

Babiš verí v návrat silnej V4. Vyzdvihol úlohu Magyara

Český premiér Andrej Babiš považuje Vyšehradskú štvorku za dôležité regionálne zoskupenie, ktoré by mohlo opäť získať väčší vplyv vďaka aktivite nového maďarského premiéra Pétera Magyara.

Pred samitom predsedov vlád V4 v Maďarsku ocenil intenzívnejšiu komunikáciu medzi členskými krajinami a pripomenul, že lídri sa nedávno stretli aj na okraj rokovania Európskej rady v Bruseli. Diskutovať budú najmä o cenách energií, vojne na Ukrajine a situácii na Blízkom východe.

Babiš zároveň kritizoval obdobie vlády Petra Fialu, počas ktorého sa podľa neho spolupráca vo V4 oslabovala pre rozdielne postoje k vojne na Ukrajine aj osobné spory medzi lídrami.

Zdôraznil, že s Magyarom si rýchlo vytvoril pracovný vzťah a je pripravený na úzku spoluprácu. Vyjadril nádej, že aktívnejšiu úlohu bude opäť zohrávať Poľsko.

Podľa Babiša je V4 dostatočne silným formátom a momentálne nevidí potrebu jej rozširovania o ďalšie štáty.

(tasr, mja)