OSN spúšťa evakuáciu lodí z Hormuzského prielivu
Po uzavretí prímeria medzi Iránom a Spojenými štátmi sa začala rozsiahla operácia na evakuáciu stoviek lodí, ktoré uviazli v oblasti Perzského zálivu. Medzinárodná námorná organizácia (IMO) oznámila, že postupne kontaktuje plavidlá s cieľom umožniť im bezpečný prechod cez Hormuzský prieliv.
V regióne sa podľa organizácie nachádza približne 11-tisíc námorníkov na stovkách obchodných lodí, ktorých pohyb bol obmedzený pre bezpečnostné riziká spojené s napätím medzi Washingtonom a Teheránom.
IMO uviedla, že získala potrebné bezpečnostné záruky a preverila podmienky na bezpečnú plavbu. Na operácii spolupracujú Irán, Omán, ďalšie pobrežné štáty regiónu, Spojené štáty aj predstavitelia námorného priemyslu.
Generálny tajomník IMO Arsenio Dominguez označil akciu za rozsiahlu medzinárodnú operáciu zameranú na obnovenie bezpečnej lodnej dopravy v jednej z najdôležitejších svetových obchodných trás. Organizácia zatiaľ neoznámila, ako dlho bude presun lodí trvať.
(reuters, mja)