Dánsko začne v Grónsku nasadzovať brancov
Dánsko začne vysielať brancov do Grónska, ktoré je autonómnym územím pod dánskou správou. Oznámil to minister obrany Jeppe Bruus Christensen s tým, že odvedenci budú slúžiť po boku profesionálnych vojakov a zapoja sa do plnenia armádnych úloh.
Nasadení budú najmä na pozície, ktoré si nevyžadujú špecializovaný výcvik. Kedy presne sa presuny začnú a koľko brancov bude na ostrove pôsobiť, zatiaľ ministerstvo nespresnilo.
Dánsko už predtým posilnilo svoju vojenskú prítomnosť na ostrove a zároveň predĺžilo povinnú vojenskú službu na 11 mesiacov, pričom ju sprístupnilo aj ženám. Pozornosť svetových mocností sa na Grónsko sústreďuje najmä pre jeho polohu v Arktíde a rastúci záujem Ruska a Číny o región.
Napätie tento rok zvýšili aj vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý opakovane hovoril o potrebe väčšej americkej kontroly nad ostrovom z bezpečnostných dôvodov.
(tasr, mja)