|   2026-06-24 12:49:00

Fico predstavil priority slovenského predsedníctva vo V4

Premiér Robert Fico (Smer) na samite predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky v maďarskom Gödöllő predstavil priority slovenského predsedníctva vo V4, ktoré Slovensko prevezme od Maďarska 1. júla.

Za hlavné ciele označil posilnenie konkurencieschopnosti Európskej únie vrátane spoločných pozícií k novému rozpočtu EÚ a znižovania cien elektrickej energie. Druhou prioritou je rozširovanie Únie. Fico zdôraznil potrebu férového prístupu ku kandidátskym krajinám a plnenia vstupných podmienok.

Tretí pilier predstavuje praktická sektorová spolupráca v oblastiach obrany, obranného priemyslu, boja proti nelegálnej migrácii, ochrany vonkajších schengenských hraníc, zdravotníctva a dopravy. Štvrtou prioritou sú kontakty medzi ľuďmi a podpora Vyšehradského fondu.

Premiér navrhol, aby krajiny V4 pred každým samitom EÚ koordinovali svoje pozície, pričom podľa neho by sa mali sústrediť na témy, ktoré ich spájajú. Počas slovenského predsedníctva plánuje organizovať aj formát V4+, na ktorý by boli prizývané ďalšie krajiny. Prvým hosťom by mohlo byť Írsko.

Premiéri V4 zároveň po dvojročnej prestávke potvrdili záujem posilniť regionálnu spoluprácu a koordináciu v európskej politike.

(tasr, bak)