Chorvátsko čelí zvýšenému riziku požiarov
Slovenské veľvyslanectvo v Záhrebe upozorňuje na zvýšené riziko lesných požiarov v Chorvátsku počas letných mesiacov. Požiare aktuálne evidujú v okolí obce Sveta Nedjelja na ostrove Hvar, na ostrovoch Čiovo a Dugi Otok, pričom v niektorých prípadoch úrady evakuovali obyvateľov.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR upozorňuje, že požiare môžu zasiahnuť aj rekreačné oblasti a turistické zariadenia, pričom ich vznik a šírenie nemožno vopred predvídať. V dôsledku požiarov môže dochádzať k uzáverám ciest a obmedzeniam dopravy.
Turistom odporúča sledovať aktuálne informácie o požiarnej situácii a počasí, rešpektovať pokyny úradov a záchranných zložiek, vyhýbať sa rizikovým oblastiam a pripraviť sa na prípadnú evakuáciu. Chorvátske úrady zároveň zasielajú varovné SMS správy.
V rámci prevencie rezort vyzýva nefajčiť vo voľnej prírode, nezakladať oheň ani nepoužívať grily a rešpektovať zákazy vstupu do lesov v období zvýšeného rizika. V prípade núdze môžu slovenskí občania kontaktovať Medzinárodné operačné krízové centrum MZVEZ.
(tasr, bak)