Fico: Práca v extrémnych horúčavách je na hranici hrdinstva
Premiér Robert Fico (Smer) vyjadril solidaritu ľuďom, ktorí počas víkendových horúčav pracujú vonku alebo v neklimatizovaných priestoroch.
V sobotu navštívil robotníkov na diaľnici D2 a poďakoval zamestnávateľom, ktorí podľa neho dodržiavajú pravidlá na ochranu zamestnancov pri vysokých teplotách. Zároveň vyhlásil, že súčasná legislatíva je podľa vlády dostatočná.
Fico pripomenul, že právne predpisy ukladajú zamestnávateľom zabezpečiť pitný režim, umožniť prestávky, prispôsobiť pracovný čas či zabezpečiť oddych v primerane chladených priestoroch. Vyzval firmy, aby zamestnancom počas extrémnych horúčav vychádzali maximálne v ústrety, a odbory požiadal, aby sa téme rastúcich teplôt venovali. Robiť v takýchto podmienkach je totiž podľa premiéra niekedy už na hranici hrdinstva.
Počas stretnutia sa rozprával aj so zamestnancami Doprastavu, ktorí na diaľnici budujú protihlukové steny. Tí upozornili, že práca v horúčavách je mimoriadne náročná a ocenili by skorší odchod do dôchodku pre pracovníkov v stavebníctve.
Fico zopakoval, že nesúhlasí s predlžovaním dôchodkového veku a v prípade ústavnej väčšiny je pripravený podporiť opätovné zavedenie jeho horného limitu. „Som odporca toho, aby sa predlžoval vek odchodu do dôchodku. Ak máte 64 rokov a máte v tomto teple poskakovať po stavbe, je to náročnejšie, ako sa zdá,“ skonštatoval.
(tasr, lud)