Vláda amerického prezidenta Joea Bidena plánuje odškodniť odlúčené rodiny nelegálnych prisťahovalcov. Ide o ľudí, ktorí prekročili hranice do USA počas úradovania bývalého prezidenta Donalda Trumpa. V rokoch 2017 a 2018 totiž platila takzvaná politika nulovej tolerancie. Teraz vraj môžu dostať viac peňazí ako rodiny zosnulých amerických vojakov či pozostalí obetí 11. septembra 2001.
Počas Trumpovej migračnej politiky nulovej tolerancie v niektorých prípadoch násilne rozdeľovali rodiny nelegálnych migrantov. Nerobili sa rozdiely medzi deťmi v útlom veku a násťročnými osobami. Oddelenie mohlo trvať celé mesiace. Biden počas svojho nástupu do funkcie prisľúbil, že prisťahovalecké rodiny opäť scelí.
S tým súvisia žaloby, ktoré rodiny migrantov podávajú na štát. Ako informoval denník Wall Street Journal, žalobcovia žiadajú odškodnenie za to, že deťom nelegálnych migrantov bola spôsobená „dlhodobá psychologická trauma“. Ako podotkli ľudia znalí prípadu, väčšinu z týchto rodín tvorí jeden rodič a jedno dieťa.
Zatiaľ identifikovali okolo 5-tisíc detí
Americká únia občianskych slobôd (ACLU) zastupuje niektoré z prisťahovaleckých rodín. Organizácia tvrdí, že identifikovali viac ako päťtisíc detí, ktoré na hraniciach oddelili od ich rodičov. Skutočné číslo osôb, ktoré by mohli dostať odškodné, je však zrejme nižšie. Požiadavku zatiaľ podalo do tisíc jedincov.
V reakcii na žaloby začali americké úrady s poškodenými osobami rokovať. Dúfajú, že do konca novembra tohto roku dosiahnu dohodu. „Prezident Biden súhlasil, že politika separácie rodín je historická morálna škvrna na našom národe, ktorá sa musí napraviť,“ vyjadril sa námestník riaditeľa ACLU Lee Gelernt.
Zároveň chce, aby riešením nebola len dostatočná peňažná kompenzácia, ale aj povolenie, aby mohli migranti ostať v krajine. Čo sa týka peňažnej náhrady, podľa predbežných odhadov úradov má ísť približne o 450-tisíc dolárov (388-tisíc eur) na hlavu.
Amerika na poslednom mieste
Správy o možnom odškodňovaní nelegálnych prisťahovalcov vyvolali za veľkou mlákou búrlivú debatu. Kriticky sa ozval napríklad republikánsky senátor Tom Cotton z Arkansasu, podľa ktorého takéto konanie len zhorší súčasnú krízu na hraniciach krajiny.
Počas dlhých rokovaní medzi zástupcami migrantov a právnikmi štátu sa tiež dostala na pretras pôvodná žiadaná suma žalobcov, ktorá bola v priemere 3,4 milióna dolárov (2,93 milióna eur) pre každú rodinu.
Jeden zo zástupcov americkej vlády vraj podotkol, že by to bolo viac, ako dostali niektoré rodiny obetí teroristického útoku na Dvojičky 11. septembra 2001. Z kompenzačného fondu vtedy išlo pozostalým v priemere dva milióny dolárov (1,72 milióna eur). Iní právnici však toto porovnanie zavrhli, keďže ide podľa nich o odlišnú situáciu.
Podľa kritikov by však aj nižšia navrhovaná suma 450-tisíc dolárov bola privysoká, vzhľadom na to, že prevyšuje obnos, ktorý štát zaplatí rodinám padlých amerických vojakov. Rodina vojaka dostane v prípade jeho smrti 100-tisíc dolárov (86-tisíc eur). Potenciálne sa môžu spoliehať aj na životnú poistku pre vojakov (takzvaný program SGLI), ktorej maximum je však 400-tisíc dolárov (345-tisíc eur). Tú si však vojaci musia hradiť sami.
„Biden chce platiť nelegálnym migrantom 450-tisíc dolárov za ich ťažkosti počas porušovania našich zákonov. Na porovnanie, ak umrie vojak v boji, rodine vyplatia poistku v sume 400-tisíc dolárov,“ komentoval kongresman a veterán Dan Crenshaw.
Líder republikánov v Snemovni reprezentantov Kevin McCarthy zhodnotil celú situáciu tak, že Biden opäť dáva záujmy Spojených štátov na posledné miesto. „Hanebné,“ napísal na sociálnej sieti Twitter.