Aby si nás vážil svet, vážme sa prv sami. Jonáša Záborského označovali aj za prvého slovenského disidenta

Rozsiahla spisovateľská činnosť, ale i mnohé sklamania a životné prieky. Tak vyzeral život spisovateľa, historika a kňaza Jonáša Záborského, ktorý počas svojho života zažil mnohé príkoria. Napriek všetkému nikdy neustal vo svojej práci pre slovenský národ.

Jonáš Záborský, fotografia. Foto: reprofoto/Wikipedia.sk Jonáš Záborský, fotografia. Foto: reprofoto/Wikipedia.sk

Pred 146 rokmi skonal vo východoslovenskej obci Župčany významný slovenský spisovateľ, kňaz, básnik, dramatik i historik Jonáš Záborský. Bol známy aj svojimi rozpormi s generáciou romantikov, pre svoj skepticizmus voči spisovnej slovenčine a národným žiadostiam sa dostal do sporu s Ľudovítom Štúrom. Pre svoje postoje si vyslúžil označenia ako „župčiansky samotár“, „prvý slovenský disident“ či „národný hriešnik“. Počas svojho života však k štúrovskej slovenčine nakoniec pristúpil, rovnako sa zapojil do slovenského národného života.

Narodil sa v roku 1812 v obci Záborie pri Martine, v rodine zemana Jozefa Záborského a Anny Záborskej rodenej Tomčániovej. Základnú školu vychodil v Záborí, Hornom Jasene a Záturčí, neskôr v Necpaloch nastúpil na nižšie gymnázium.

Pokračoval v učení na gymnáziu v Gemeri a evanjelickom lýceu v Kežmarku, odkiaľ pokračoval na evanjelické kolégium v Prešove. Stal sa evanjelickým kňazom a chvíľu pôsobil v Pozdišovciach pri Michalovciach. V rokoch 1839 až 1840 odišiel študovať na univerzitu do nemeckého mesta Helle.

Aby si nás vážil svet, vážme sa prv sami

Po návrate späť na Slovensko chvíľu slúžil ako kaplán u Michala Miloslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši, neskôr sa presunul do Rankoviec. V krušnom období, keď tamojší kostol a fara podľahli požiaru, prestúpil ku katolíkom. V roku 1843 bol vysvätený za katolíckeho kňaza.

Istú dobu pôsobil v Košiciach na tamojšej nemeckej fare i Kráľovskej akadémii, kde získal miesto profesora gréčtiny. V roku 1848 ho však uhorské úrady stíhali a väznili za prechovávanie Žiadostí slovenského národa. Následne sa dostal do Viedne, kde v rokoch 1850 až 1853 pôsobil ako redaktor vládnych Slovenských novín.

Po nástupe Bachovho absolutizmu sa pre cenzúru utiahol na faru v Župčanoch neďaleko Prešova, kde zotrval v chudobe až do svojej smrti 23. januára roku 1876. Záborského život počas celej svojej dĺžky nenarazil na ten povestný obrat k lepšiemu, pričom jeho žitie bolo charakterizované biedou, rozpormi, nepochopeniami i útlakom zo strany vlády. Posledné roky žil zatrpknutý ako kritik romantických ilúzií o živote.

Napriek všetkému nám zanechal bohatú literárnu tvorbu i myšlienky, ktoré sú dôležité a aktuálne dodnes. Napríklad: „Ak chceme, aby si nás vážil svet, musíme si najprv vážiť samých seba, náš pôvod, našich predkov, našu reč i náš národ.“

Historická i lyrická práca

Písať začal už počas školy, hojnejšie sa však rozpísal až v Župčanoch. Jeho prvými dielami boli české básne, predovšetkým rôzne ódy a bájky, neskôr písal aj satiru, traktáty či cykly divadelných hier. Medzi najznámejšie dielo zrejme patrí jeho mohutná historická (ale aj svojská a rázovitá) práca Dejiny kráľovstva uhorského od počiatku do časov Žigmundových, ktorá ostala len v rukopise.

„Národnie meno Slovákov muselo zneť prvotne Sloveni, bo jazyk svoj nazývajú slovenským, nie slováckym. Nemci ich volali Slavmi a Sclavmi. Pridávajú však ku tomu vždy Marahenses, zriedka Moravenses. Pod týmto zemepisným, od rieky Moravy vzatým, menom zpovestneli. Prvotne sa nazývali Moravanmi len tí Sloveni, ktorí skutočne na riece Morave sedeli; potom ale ono vniklo prirodzeným behom všade, kam sa rozšírila država moravská. Moravanmi boli nazváni i Povážanci, i zadunajskí Slováci v dávnej Pannónii. Oproti tomu meno Slovenov, teraz Slovákov, náležalo i vlastne tak rečeným Moravanom. Všetci boli i Moravani i Sloveni spolu,“ znie výňatok z diela k menu a sídlam Slovákov v 9. storočí.

Z básní patria k najznámejším zrejme Žehry či Vstúpenie Krista do Rája, zo satiry spomenieme Chruňo a Mandragora, Frndolína či O siedmich vojvodoch maďarských. Napísal aj historické poviedky Buld a Svätoplukova zrada alebo autobiografické dielo Panslavistický farár.

Obrat

Z drám môžeme spomenúť Posledné dni Veľkej Moravy, Odboj zadunajských Slovákov, Striga alebo Arpádovci. Jonáš Záborský počas svojho života využíval aj množstvo pseudonymov, napríklad Rečislaw Záborský, Vojan Josifovič, Filip z Konôp či Parabola.

Vo svojich historických prácach sa venoval predovšetkým starším slovenským i celouhorským dejinám. Okrem spomenutých dejín Uhorského kráľovstva písal o počiatkoch kresťanstva medzi Maďarmi či o zlúčení Slovenska s Uhorskom.

Vo svojich názoroch národného charakteru bol spočiatku proti zavedeniu spisovnej slovenčiny, avšak neskôr si k nej cestu našiel. V roku 1861 sa zúčastnil memorandového zhromaždenia v Turčianskom Svätom Martine, patril aj k zakladajúcim členom Matice Slovenskej.

Jonáš Záborský zomrel 23. januára 1876 v Župčanoch vo veku 64 rokov. Na jeho pamiatku bola v obci Záborie zriadená pamätná izba a miesto, kde kedysi stál jeho rodný dom, pripomína pamätník. V roku 1954 bolo Krajové slovenské divadlo v Prešove premenované na Divadlo Jonáša Záborského.