V súvislosti so zrútením prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade im nariadil srbský súd väzbu vo výške do 30 dní.
Betónový prístrešok nad vchodom do hlavnej železničnej stanice v Novom Sade sa náhle zrútil 1. novembra. Bezprostredne zahynulo 14 ľudí, vrátane detí, tri ďalšie osoby boli vážne zranené, pričom jedna z nich zraneniam medzičasom taktiež podľahla.
K tragédii došlo krátko po tom, ako zmienená stanica prešla rekonštrukciou, ktorú realizovalo konzorcium dvoch čínskych ako aj jednej maďarskej a jednej francúzskej spoločnosti, samotného prístrešku sa však renovácia netýkala. Posledné rekonštrukčné práce sa skončili v júli tohto roka.
Nešťastie vyvolalo vlnu kritiky v celom Srbsku a protesty v Novom Sade aj v hlavnom meste Belehrad. Mnohí Srbi sa domnievajú, že k zrúteniu došlo v dôsledku korupcie a nedostatku transparentnosti stavebných projektov, a teda aj nedbalým prácam pri renovácii stanice.
V reakcii na tragédiu odstúpil minister dopravy a výstavby Goran Vesič ako aj jeho predchodca v tejto funkcii a doterajší minister obchodu Tomislav Momirovič. Odstúpila tiež šéfka štátneho prevádzkovateľa srbských železníc Jelena Tanaskovičová.
Súd v Novom Sade v sobotu informoval, že exminister Vesič a Tanaskovičovej predchodca v úrade Nebojša Šurlan sú podozriví zo spáchania trestného činu proti verejnej bezpečnosti.
Osem ďalších osôb, na ktorých sa vzťahuje väzba, bolo obvinených zo závažného porušenia verejnej bezpečnosti a zadržaných pre obavy z ovplyvňovania svedkov či narúšania verejného poriadku. Tanaskovičová a jedna ďalšia osoba boli na tri mesiace umiestnené do domáceho väzenia s elektronickým dohľadom.
Opozícia a časť verejnosti žiadajú o zverejnenie zmlúv so spoločnosťami, ktoré sa na rekonštrukcii podieľali. Demonštranti dlhodobo vyzývajú na odstúpenie aj premiéra Miloša Vučeviča či starostu Nového Sadu Milana Djuriča. Prezident Aleksandar Vučič však vyhlásil, že k ďalším politickým demisiám už nedôjde.
(tasr)