Srbský súd nariadil po tragédii v Novom Sade väzbu 10 ľuďom a dvom domáce väzenie

V súvislosti so zrútením prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade im nariadil srbský súd väzbu vo výške do 30 dní.

Snímka obrazovky 2024-11-23 o 20.03.20 Protestujúci v Novom Sade vykrikujú heslá s červenou farbou na rukách symbolizujúcou krv. Foto: TASR/AP

Betónový prístrešok nad vchodom do hlavnej železničnej stanice v Novom Sade sa náhle zrútil 1. novembra. Bezprostredne zahynulo 14 ľudí, vrátane detí, tri ďalšie osoby boli vážne zranené, pričom jedna z nich zraneniam medzičasom taktiež podľahla.

K tragédii došlo krátko po tom, ako zmienená stanica prešla rekonštrukciou, ktorú realizovalo konzorcium dvoch čínskych ako aj jednej maďarskej a jednej francúzskej spoločnosti, samotného prístrešku sa však renovácia netýkala. Posledné rekonštrukčné práce sa skončili v júli tohto roka.

Nešťastie vyvolalo vlnu kritiky v celom Srbsku a protesty v Novom Sade aj v hlavnom meste Belehrad. Mnohí Srbi sa domnievajú, že k zrúteniu došlo v dôsledku korupcie a nedostatku transparentnosti stavebných projektov, a teda aj nedbalým prácam pri renovácii stanice.

V reakcii na tragédiu odstúpil minister dopravy a výstavby Goran Vesič ako aj jeho predchodca v tejto funkcii a doterajší minister obchodu Tomislav Momirovič. Odstúpila tiež šéfka štátneho prevádzkovateľa srbských železníc Jelena Tanaskovičová.

Súd v Novom Sade v sobotu informoval, že exminister Vesič a Tanaskovičovej predchodca v úrade Nebojša Šurlan sú podozriví zo spáchania trestného činu proti verejnej bezpečnosti.

Osem ďalších osôb, na ktorých sa vzťahuje väzba, bolo obvinených zo závažného porušenia verejnej bezpečnosti a zadržaných pre obavy z ovplyvňovania svedkov či narúšania verejného poriadku. Tanaskovičová a jedna ďalšia osoba boli na tri mesiace umiestnené do domáceho väzenia s elektronickým dohľadom.

Opozícia a časť verejnosti žiadajú o zverejnenie zmlúv so spoločnosťami, ktoré sa na rekonštrukcii podieľali. Demonštranti dlhodobo vyzývajú na odstúpenie aj premiéra Miloša Vučeviča či starostu Nového Sadu Milana Djuriča. Prezident Aleksandar Vučič však vyhlásil, že k ďalším politickým demisiám už nedôjde.

(tasr)


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok