Víťazom nad pandémiou je Švédsko

Švédsky hlavný hygienik Anders Tegnell. Foto: TASR/AP 000Virus_Outbreak_Sweden754935700907

Víťazom nad pandémiou je Švédsko

Porovnanie nadúmrtnosti Švédska s inými krajinami vrátane Slovenska a Česka dokazuje, že lockdowny boli kolosálnym omylom. Píše Daniel Kaiser.

Švédsky hlavný hygienik Anders Tegnell. Foto: TASR/AP

„Súďte ma o rok,“ vyhlásil v lete 2020 hlavný švédsky hygienik Anders Tegnell. Vtedy ešte doznievala jeho medzinárodná kritika za údajne ľahostajný prístup ku covidu. Švédsko nezaviedlo takmer žiadne opatrenia, dokonca celú dobu nechalo otvorené základné školy. Rúška a respirátory nenariadilo, iba odporúčalo. To všetko je známe, jasné je i to, že predpokladaná morová rana vo Švédsku neudrela.

Už to bol cenný podnet a argument, prečo nabudúce pristupovať so skepsou k epidemiologickým modelom matematikov. Možno spomenúť napríklad tím Neila Fergusona z Imperial College v Londýne. Keď uplatnili svoj matematický model na Švédsko, vyšlo im z toho, že počas prvej vlny na jar 2020 bez plošných zákazov zomrie na covid 90-tisíc Švédov. V skutočnosti ich bolo 13-tisíc.

Hodnotíme Tegnella až po dvoch rokoch a vidíme, že jeho úspech bol ešte väčší. Nielen, že sa deti vo Švédsku vďaka trvalej školskej dochádzke neprepadávali do hlbšej závislosti na internete. Štát takisto nezatváral reštaurácie, služby a prevádzky a potom nemusel platiť podnikateľom ani za ušlý zisk.

Švédsko vyhralo i zo zdravotného hľadiska. Nadúmrtnosť, teda štatistický údaj o počte obyvateľov, ktorí zomrú oproti dlhodobému ročnému priemeru akosi navyše, zaznamenali Švédi v dvoch covidových rokoch 2020 a 2021 až prekvapujúco nízku. Symbolicky nedoceniteľné je, že tento údaj pochádza priamo od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Tá má veľký podiel zodpovednosti na tom, že čínska metóda lockdownu sa rozšírila z Ďalekého východu i na Západ.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Daniel Kaiser
Ďalšie články