O potratoch sa teraz najviac hovorí v Amerike, ale oplatí sa poznať aj príbeh Malty. Referendum o liberalizácii by tu vraj nemalo šancu, v politike za potraty nebijuje nikto, najväčší liberáli sa zasadzujú za poľský model zákazu s výnimkami. Ako je to celé možné? Že by to bolo tým zákazom? Z Malty sa vrátil Martin Leidenfrost.
Hoci je zákonodarstvo v sociálno-etických otázkach dosť progresívne, umelý potrat je a zostáva na Malte zakázaný. Malta je tak jedinou výnimkou v celej západnej Európa – a z politického vývoja sa zdá, že sa to v dohľadnej dobe nezmení. V Európe neexistuje krajina, v ktorej sú potratári takí slabí ako tu.
Chcel som porozumieť tejto ostrovnej výnimke a preto som vyhľadal vedenie obidvoch táborov, pro-life aj pro-choice. Vypočul som si dve rázne staršie dámy. Každá obviňovala tú druhú z fejkov alebo klamstiev, zhodli sa ale aspoň v odhade pomeru síl: združenie Doctors for Life má 700 členov, zatiaľ čo legálne potraty obhajuje nanajvýš 50 lekárov, z ktorých len traja alebo štyria prezradili svoje mená.
Obe dámy mi zhodne tvrdili, že na Malte už dlhšie nebola stíhaná žiadna žena za úmyselný potrat. Či k ostatnému stíhaniu došlo pred sto rokmi alebo desaťročiami, to bolo takisto sporné.
Kanceláriu združenia Life Networksom našiel vo vallettskej kľukatej starej zástavbe. Je nad obchodom s katolíckymi devocionáliami, vraj ale „nie je previazané s cirkvou“, aj keď má „katolícku etiku života“ v štatúte. Predsedníčka Dr. Miriam Sciberrasová je chudá nositeľka šperkov v blúzke s vysokým výstrihom a ťažko sa s ňou vychádza. Nepomohlo mi ani to, že som prolifer. Na moju otázku, či má vlastné deti, mi odpovedala takým strohým „áno“, že som sa už neodvážil pýtať ďalej. A práve to by bolo zaujímavé – podľa jej protihráčky Dr. Sciberrasová má deväť detí. Trend k legalizácii umelých potratov v západnej Európe a Latinskej Amerike vysvetľovala primárne sekularizáciou. Podľa nej Malta odoláva tomuto tlaku vďaka ešte stále hlboko zakorenenému katolicizme, maltézsky hovoriaci Malťania lepšie ako anglicky hovoriaci.
Dr. Sciberrasová vie obžalovať: „Dvaja ľudia idú na kliniku, jeden pritom príde o život – a oni tomu hovoria lekárske ošetrenie.“ „Máme nemocnice, ktoré investujú milióny do záchrany predčasne narodených detí, zatiaľ čo v inom krídle sú deti rovnakého veku trhané na kusy.“ Potrat sa pre mnohých stal „otázkou pohodlnosti“, „my ľudia si myslíme, že máme kontrolu nad absolútnou pravdou“.
Life Network prevádzkuje domov pre šestonedieľky, v ktorom sa celé mesiace starajú o ženy s konfliktným tehotenstvom: „Počas lockdownov, keď neboli žiadne lety, sme zachránili toľko životov!“ Polovicu týchto matiek tvoria Malťanky, druhú polovicu cudzinky pochádzajúce väčšinou z „potratových kultúr“. Opisovala šťastie týchto žien, „zaľúbia sa do svojho dieťaťa a rozplačú.“ Predpovedala, že „jedného dňa rozpoznáme umelý potrat ako to, čím on je – ako vraždenie nevinných.“ – „Dožijeme sa my dvaja toho dňa?“ – „To nie je dôležité. Aj apartheid a otroctvo boli kedysi legálne a ľudia tej doby si mysleli, že majú právo otrokov držať alebo diskriminovať na základe farby pleti. Jedného dňa bude potrat zrušený – rovnako ako otroctvo.“
Voice for Choice má menej peňazí ako Life Network a žiadnu kanceláriu. Našiel som Dr. Isabelu Stabileovú, chlapčensky pôsobiacu seniorku s krátkym šedivým účesom, na elegantnej mestskej pláži „Exiles“ v anglicky hovoriacej zábavnej štvrti St. Julian’s. Táto matka troch detí je jedinou gynekologičkou na Malte, ktorá sa verejne zasadzuje za legalizáciu potratov. Voice for Choice práve vyhral súdny proces ohľadom hate-speech („extrémistická skupina“ zavesila na webe vyjadrenie, že pro-choice aktivisti si zasluhujú „smrť ukameňovaním“), páchatelia sa museli ospravedlniť. Argument Dr. Sciberrasovej („Malta už má jednu z najnižších pôrodností“) pri Dr. Stabileovej nezabral („Malta je aj tak preľudnená“).
Odkázal som jej, čo o nej povedal Dr. Sciberrasová: „Nepoznám ju osobne, ale modlím sa za ňu. Modlím sa za všetkých svojich nepriateľov.“ Dr. Stabileová reagovala nasledovne: „Áno, to nebude fungovať.“ Existuje tu podľa nej „filozofický problém“ s „autonómiou tela“, pri terajšom stave legislatívy „moje telo patrí vláde“. Uznala, že Life Network so svojim domovom pre šestonedieľky naozaj niektorým ženám pomohol. Jedným dychom však odsúdila proliferov za to, že ich klientky vraj „musia podpísať dokument, v ktorom je napísane: Ak máme dôvod domnievať sa, že ohrozujete seba alebo inú osobu, oznámime to polícii.“ Dr. Stabileová tvrdila, že pozná jednu ženu, ktorá si zo strachu zmenila telefónne číslo.
Počas posedenia v kaviarni talianskeho typu, ktorá sa nachádza kúsok pod jej bytom, Dr. Stabileová viackrát vyskočila: zbadala svoju učiteľku francúzštiny, 79-ročnú mníšku, ako aj dieťa vo flanelových dupačkách so svojou mladou ruskou matkou a 66-ročným maltézskym otcom – „ja chcem vidieť svoju pacientku so svojím dieťaťom!“
Zdôrazňovala, že „ženy, ktorým pomáha Sciberrasová, nepredstavujú väčšinu“. Vďaka spolupráci so západnými potratovými organizáciami mala k dispozícii zoznám o ženách, ktoré si nelegálne objednali potratové tabletky zo zahraničia. V roku 2018 ich bolo 59, v roku 2021 už 269. Zhrnula: „Priemerný vek je 28 rokov, mnohé už majú deti.“ Vláda – aj toto konštatuje Dr. Stabileová – nepodniká nijaké kroky proti zasielaniu týchto tabletiek. Aj to je súčasťou maltského modelu: Potraty sú prísne zakázané, ale dostať s k ním nie je žiaden problém.
Opýtal som sa Dr. Stabileovej, ako sa to celé začalo. Príbeh tejto gynekologičky ovplyvnilo to, že celé štvrťstoročie študovala a pracovala vo Veľkej Británii. V roku 1981, po ukončení štúdia, začala pracovať na jednej anglickej klinike. „Zastávala som názor, že umelý potrat je vražda, som z Malty, odmietala som na tom spolupracovať.“ Okolie to rešpektovalo, no musela sa starať o ženy pred zákrokom aj po ňom. V osemdesiatych rokoch ešte chodila do kostola, pre škandály v katolíckej cirkvi však stratila vieru. Od svojho návratu v roku 2001 má vlastnú ordináciu: „Začalo to klíčiť, keď sa ma pacientky pýtali na umelý potrat. Z teoretického problému sa stal problém praktický.“ Ona sama nikdy nevykonala umelý potrat. Ak by to bolo legálne, robila by to. Podčiarkla: „Bola som pro-choice, teraz som pro-abortion. Rozdiel spočíva v tom, že ja osobne by som v tej dobe na potrat nešla. Teraz, keď som videla toľko bolesti a utrpenia, zmenila som názor.“
Maltézska otázka požíva novú pozornosť odvtedy, čo sa Roberta Metsolová stala predsedníčkou Európskeho parlamentu. Aj táto Malťanka v minulosti hlasovala proti radikálnym potratovým iniciatívam, ako sú tam štandardom. Na Malte sa žiadna politická strana nechytá zákazu umelých potratov, podľa Dr. Stabileovej len mimoparlamentní Zelení požadujú prísne obmedzené výnimky – podľa poľského vzoru. Referendum nechce ani Voice for Choice: „To by sme úplne prepadli – na našej strane sú len 16-25 roční.“