TRENČÍN – Bývalý vinohradník, ovocinár, milovník umenia. Pán Karol Kubica by si svojím zanieteným rozprávaním o veciach, ktoré ho sprevádzali životom a prirástli mu k srdcu, získal nejedného z nás. Jemu najviac učarovali známky.
Ako 14-ročného chlapca ho zaujímali fotoaparáty. Už vtedy podvedome tušil, že umenie sa stane jeho spoločníkom. Keď sa v roku 1958 zúčastnil na filatelistickej akcii, bolo rozhodnuté. „Tie malé obrázky ma veľmi očarili. Boli na nich názvy Italia, Finlandia, Suomi, Grecia. Nesmierne mi to pomáhalo aj v škole. Na zemepise som hneď vedel, že Finlandia je Fínsko,” povedal pre Terajšok pán Kubica.
Známky začal zbierať v období, keď do kozmu vyletela prvá umelá družica Sputnik 1 a Spojené štáty viedli s bývalým Sovietskym zväzom o vesmír tvrdý ideologický zápas. „Vedel som, že Rusi zdokumentujú na známkach každý jeden let do vesmíru, s kozmonautami, aj bez nich. Zaujalo ma to, aj keď vtedy známky s touto témou neboli vzácne, predávali sa za nominálnu hodnotu u nás aj v Maďarsku. Čechoslováci aj Maďari mali na to pekný výtvarný názor. Americká kozmonautika sa k nam dostávala iba prostredníctvom filatelistických búrz,” pokračuje v rozprávaní aktívny senior.
Peniaze na ceniny si však donekonečna nemohol pýtať od rodičov, keď sa práve tí museli často rozhodovať medzi synovou záľubou a kúpou chleba. Zbieranie známok preto obmedzil. No akonáhle dospel, vrátil sa opäť k svojmu koníčku. „V Trenčíne som narazil na veľmi peknú akciu, na ktorej sa zúčastňovalo približne 420 členov filatelistickej organizácie. Známky sme nekupovali, vymieňali sme si ich medzi sebou. Až časom sa vymieňanie zmenilo na kúpu. Cena známky záležala na roku vydania alebo na tom, ako bola ohodnotená podľa Zumsteinu. Všetci sme do toho pozerali. Bol to katalóg európskych a svetových známok, ktoré sa vtedy vydávali. Vydávali ho Švajčiari. Švajčiari sú vo všetkom prví, viete?”
Financie však aj druhýkrát ovplyvnili zberateľovu vášeň. Myslel si totiž, že hodnota jeho zbierky bude stúpať. No postupne pochopil, že svoju kolekciu nepredá za vysokú, ale nominálnu cenu. „Veľa ľudí mi hovorilo, že za moju zbierku kozmonautiky nedostanem ani 3 000 korún. Tak som to predal za 2 500 korún. Mal som tam aj vzácnu známku z USA, kozmonautov na Mesiaci, aj tú som tam kupcovi prihodil. Prešlo odvtedy niekoľko rokov a stále mám pocit, že som to predal pod cenu. Keby teraz niekto zháňal geofyzikálny rok na známkach, dalo by mu to veľku prácu,” dodal pán Kubica.
Časom sa zameral na slovenských výtvarníkov, medzi ktorými sa opakovane a rád pohyboval hlavne na vernisážach v Galérii Miloša Alexandra Bazovského. V jeho zbierke nájdeme známky s výtvarným motívom od maliara Dominika Skuteckého či Ester Šimerovej Martinčekovej, svetoznámej slovenskej umelkyne. Izabela Textorisová, prvá slovenská botanička, Matej Bell, Juraj Fándly, Hviezdoslav a mnoho ďalších významných osobností dopĺňa podmanivú, viac ako 20-ročnú kolekciu trenčianskeho filatelistu.„Ročne vychádzalo asi 28 známok a ja som kupoval iba približne 10 kusov. Iba tie, čo sa mi najviac páčili. Presnú hodnotu mojich známok nepoznám, aj tak vám ju nikto nepovie,” uzatvára. Ani nemôže. Tá pravá hodnota je totiž ukrytá v príbehu zberateľa a jeho známok.