Katolícke postoje diskvalifikujú z verejnej funkcie už aj v Česku

Konzervatívny kandidát na zástupcu ombudsmana sa v Česku stal terčom kampane progresívcov. Tí mu vyčítali nielen postoje v oblasti potratov či LGBT, ale aj členstvo v katolíckom Opus Dei.

Český advokát Jakub Kříž Český advokát Jakub Kříž, ktorý sa stal terčom kampane. Foto: reprofoto/youtube

Sloveso „bork“ znamená v americkej angličtine nespravodlivo napadnúť či zničiť nominanta alebo kandidáta na verejný úrad prostredníctvom organizovanej kampane ostrej verejnej kritiky alebo očierňovania. Slovo pochádza z priezviska sudcu Roberta Borka, ktorého v roku 1987 prezident Ronald Reagan nominoval na Najvyšší súd. V dôsledku neférovej kampane ho však americký senát do funkcie nepotvrdil.

O podobných prípadoch zo Spojených štátov sme od Borkovej a Reaganovej doby počuli opakovane. Pred niekoľkými rokmi sa takáto ostrá kampaň viedla proti sudcovi Brettovi Kavanaughovi, ktorého senát napokon do funkcie potvrdil. Kampane progresívcov proti neobľúbeným kandidátom však nie sú americkým špecifikom.

V minulom týždni si podobný prípad, zatiaľ len v malom, prežili naši západní susedia. Hoci v tomto prípade nešlo o najvyššiu súdnu inštanciu, ale len o zástupcu ombudsmana, scenár zodpovedá americkým tradíciám. A zhodou okolností Česi nemusia vymýšľať nové slovo. Keďže zlikvidovaným kandidátom na funkciu bol Jakub Kříž, mohli by do budúcnosti hovoriť, že nepohodlného kandidáta ukrižovali.

Katolík proti potratom a LGBT ideológii je nepriateľ

Meno advokáta Kříža nemusí byť čitateľom neznáme. Štandard nedávno informoval o jeho spore s portálom manipulátoři.cz, ktorý sa týkal progresivistickej agendy. Kříž ešte v roku 2018 v debate organizovanej týždenníkom Echo upozorňoval na problémy genderovej ideológie a poukazoval, kam až sa vývoj dostal v Španielsku. Zmienil pritom učebnice pre základné školy, kde majú nakreslené dievčatká s penisom a chlapčekov s vagínou. Manipulátoři.cz Křížove tvrdenia označili za lživé, hoci existenciu podobných materiálov možno jednoducho dokázať.

Aktuálna kauza sa týka nominácie Kříža na funkciu zástupcu ombudsmana. Tá sa uvoľnila po augustovej rezignácii predchádzajúcej zástupkyne, ktorá odstúpila pre nezhody s ombudsmanom Stanislavom Křečkom. Zástupcu ombudsmana volí Poslanecká snemovňa, ktorá vyberá z kandidátov navrhnutých senátom a prezidentom, pričom obe inštitúcie môžu navrhnúť po dve osoby.

Jakub Kříž je právnik s dlhoročnou advokátskou a akademickou praxou. Je autorom či spoluautorom viacerých kníh, medzi nimi napríklad rozsiahlych komentárov k zákonom o cirkvách a náboženských spoločnostiach a o majetkovom vyrovnaní s cirkvami. Predmetom kampane proti nemu však nebola jeho erudícia a odborné názory, ale jeho osobné postoje v oblasti potratov, LGBT či manželstva párov rovnakého pohlavia a dokonca i jeho náboženské presvedčenie.

V senátnej voľbe Kříža navrhla za kandidáta senátorka Jitka Chalánková (nezávislá, pôsobí v senátnom klube ODS a TOP09). Proti nemu vystúpili zástupcovia iných koaličných strán, a to Pirátov a hnutia STAN. Predseda Pirátov Ivan Bartoš Křížovi, okrem jeho postoja voči LGBT komunite, vytkol aj spoluprácu s hnutím Aliance pro rodinu. Piráti majú s touto organizáciou problém už dlhšiu dobu, o predchádzajúcom spore Štandard informoval tu.

Mediálnu kampaň proti Křížovi otvorili Hospodářské noviny patriace do mediálnej skupiny miliardára Zdeňka Bakalu. Tie priamo v nadpise článku uviedli, že pred diskrimináciou má ľudí chrániť člen Opus Dei, ktorí odmieta manželstvo pre všetkých a potraty. Argumentácia náboženským presvedčením v politickom boji je v českom prostredí rozhodne neobvyklá a redaktorka zrejme stavila na kontroverznú povesť Opus Dei v málo religióznej českej spoločnosti. Na Křížovo členstvo v Opus Dei potom upozorňovali aj iné médiá, napríklad portál iDnes.cz z mediálneho impéria expremiéra Andreja Babiša.

Na túto kritiku nadviazal otvorený list viac než piatich desiatok neziskových organizácií, ktoré vyzvali k odmietnutiu Křížovej nominácie. List kritizoval jeho údajné verejne vyjadrené postoje. Pritom odkazy na Křížove vyjadrenia v ňom chýbajú a list odkazuje len na niektoré vyjadrenia Hnutia pre život, s ktorým spolupracuje. Nechýba v ňom však zmienka o členstve v Opus Dei – s dôvetkom, že bývalí členovia organizáciu opisujú ako autoritársku skupinu založenú na manipulatívnych praktikách.

Na zničenie protivníka stačí zjavne málo

Hoci kampaň nebola masívna, stačila na ovplyvnenie dostatočného počtu senátorov. Křížova snaha obhájiť sa proti falošným obvineniam bola zjavne márna. Napokon k nominácii do ďalšej voľby v Poslaneckej snemovni chýbal Křížovi jediný hlas a senátori navrhli poslancom len jedného z dvoch možných kandidátov.

Pozornosť si zaslúži Křížova reakcia na útoky proti jeho osobe. „Áno, som katolík a nehanbím sa za to. Zároveň si myslím, že to nie je kvalifikačným kritériom, či už pozitívnym alebo negatívnym, pre výkon verejnej funkcie,“ povedal Kŕíž na senátnom vypočutí. K členstvu v Opus Dei sa vyjadril, že je to jedna z tisícok zložiek Katolíckej cirkvi, ktoré sa v cirkvi objavili za posledných sto rokov a je legitímnou súčasťou cirkvi, potvrdenou pápežom Jánom Pavlom II. a nedávno i pápežom Františkom.

Hoci v tomto prípade nejde o veľa, môže byť istým spôsobom precedensom. Progresivistické kruhy si vyskúšali, že aj v Česku tento prístup funguje. Verejne prezentované postoje odmietajúce genderovú a LGBT ideológiu a pevne zastávané náboženské presvedčenie sa tak môžu stať diskvalifikačným kritériom pre výkon verejných funkcií.

A pri pohľade na súčasné obviňovanie kadekoho z kadečoho, podobné prípady môžeme čoskoro vidieť aj na Slovensku.

Poznámka: Pôvodne sme v texte uviedli, že Jakuba Kříža navrhli senátori z vládnej KDU-ČSL, navrhla ho však iba nezávislá senátorka Jitka Chalánková, ktorá pôsobí v senátnom klube ODS a TOP09. Pani senátorke aj čitateľom sa za chybu ospravedlňujeme.