Ultranacionalistická ideológia ruského sveta zabíja a rozširuje sa. Ukrajina má tiež svoje choroby. No Rusko ich rieši tým, že vedie vojny voči druhým, vyhlásil ukrajinský arcibiskup Sviatoslav Ševčuk v Ríme.
„Vážne sa zaoberajte touto novou ultranacionalistickou ideológiou ruského sveta, ktorá zabíja… Všetko, čo dnes vidíme na Ukrajine, sa rýchlosťou svetla šíri ďalej… Nemlčte!“
K tomuto vyzval študentov a učiteľov rímskej univerzity hlavný arcibiskup ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Sviatoslav Ševčuk. Prelát svojím prejavom cez videohovor otvoril akademický rok na Pápežskej univerzite svätého Tomáša Akvinského známej ako Angelicum, ktorej je absolventom.
„Treba preštudovať a vypracovať vedecké hodnotenie príčin a dôsledkov vojny na Ukrajine s osobitným zreteľom na ideológiu ruského sveta, ktorý sa stáva obrovskou výzvou pre dôveryhodnosť kresťanského posolstva a objektívnej pravdy, vážnou hrozbou pre medzinárodné právo a mierové spolunažívanie medzi národmi.“
Ideológia takzvaného ruského sveta (Rossijsky mir), voči ktorej sa postavili stovky pravoslávnych intelektuálov, teológov aj iných sociálnych vedcov, má jasnú štruktúru. Chce „ozajstnú genocídu nášho ľudu“ a ospravedlňuje zločiny, vystríhal gréckokatolícky hodnostár.
Odvolal sa na článok s názvom Čo by malo Rusko urobiť s Ukrajinou, ktorý zverejnila ruská agentúra RIA Novosti na jar. Jeho autor Timofej Sergejtsev vysvetľuje, čo má znamenať denacifikácia Ukrajiny, a volá po jej úplnom zničení. Je to ruský „manuál na genocídu“, citoval arcibiskup slová amerického historika Timothyho Snydera, ktorý sa zaoberá Ruskom a východnou Európou.
„Túto ideológiu treba dobre preskúmať a pochopiť jej príčiny a dôsledky, lebo ide o dôveryhodnosť kresťanského posolstva v treťom tisícročí,“ varoval vysoký cirkevný hodnostár z Ukrajiny. Ak sa ihneď nezastaví a neodsúdi, „cirkev stratí pozíciu morálnej autority,“ dodal. Preto žiada o pomoc a analýzu katolícke aj iné ustanovizne, lebo dôveruje vede.
Teóriu ruského sveta zastáva patriarcha ruskej pravoslávnej cirkvi Kirill, ktorý inváziu na Ukrajinu neodsúdil, ale viac ráz nepriamo podporil.
Tým sa ohrozuje mier vo svete tak, ako to činili nacizmus a komunizmus v minulom storočí, pokračoval arcibiskup Ševčuk. Priznal, že „Ukrajina má tiež svoje choroby“ Moskva ich však podľa Ševčuka lieči tým, že vedie vojny voči druhým, vysvetlil.
Islam našiel protilátky proti vlastným ideológiám, teraz je rad na kresťanoch
Kyjevsko-haličský arcibiskup v tomto súvise pripomenul pozitívny príklad od moslimov, keď medzi nimi vznikol takzvaný Daeš, známy ako Islamský štát či ISIS:
„Islamský svet v istom okamihu vynašiel určité protilátky, aby sa nerozšírili ideológie v tamojšom prostredí. Aj my kresťania sa máme postaviť proti zneužitiu kresťanského posolstva“.
Tak ako islamskí teroristi kričia „Alláhu akbar“ (Alah je veľký), tak aj niektorí ruskí vojaci podľa neho počas paľby volajú Христос воскрес!“ (Kristus vstal z mŕtvych!). Takto prirovnal arcibiskup Svjatoslav Ševčuk islamské a pravoslávne zneužívanie náboženstva a Božieho mena na násilie.
Odsúdil aj „kamikadze drony z Iránu“, ktoré zabíjajú v ukrajinských mestách.
Bývalý absolvent rímskej univerzity Angelicum si vyslúžil standing ovation a rektor, dominikán Joseph White, ho ubezpečil o podpore. Rektor zároveň ocenil Ševčukovo „hlboké predstavenie pastorálneho a teologického života v milosrdenstve“ voči svojmu ľudu.
Kyjevsko-haličský arcibiskup svoju alma mater naposledy navštívil v roku 2020. Vtedy mal prednášku o tom, aký význam pre východné katolícke cirkvi mal dokument pápeža Jána Pavla II. o ekumenickom úsilí Ut unum sint.