Kontroverzia s patriarchom. U Kirilla sme mali pravdivý dialóg, bráni sa tajomník Svetovej rady cirkví

Generálny sekretár Svetovej rady cirkví nepripúšťa kritiku, že v Moskve dvoril svojmu najväčšiemu členovi. Pravoslávny patriarcha Kirill mu odpovedal, aký je teologický postoj k vojne na Ukrajine a prečo hovorí o „metafyzickej vojne“.

Rusko Deò národnej jednoty omša Ruský patriarcha Kirill celebruje omšu v Chráme zosnutia Presvätej Bohorodičky na Chrámovom námestí v Kremli pri príležitosti Dňa národnej jednoty 4. novembra 2015. Foto: TASR/AP

Nedávna návšteva v Moskve medzi delegáciou Svetovej rady cirkví (WCC) a Ruskou pravoslávnou cirkvou stále vyvoláva polemiku. Dočasný generálny tajomník WCC Ioan Sauca chcel začať dialóg o teológii vojny a podeliť sa o obavy z nebezpečenstva jadrového konfliktu, ktorý sa v súčasnosti rysuje. Zamýšľal budovať mosty mieru a zmierenia a vyhnúť sa konfliktom a násiliu.

V Moskve však údajne nehovoril dostatočne proti vojne. Predsedníčka Švajčiarskej evanjelickej reformovanej cirkvi Rita Famosová bola „zdesená skľúčenosťou delegácie“ WCC a tým, že nevyšla v ústrety túžbam mnohých členských cirkví. Generálny sekretár vraj nepomenoval vojnu inváziou a Rusko agresorom. V prospech „dvorenia patriarchovi najväčšej členskej cirkvi“ obetoval postavenie Ukrajiny. Na svojom profile na sociálnej sieti Facebook odsúdila nedostatočný dialóg:

„Dialóg, ktorý nevyzýva, nekomunikuje jasne a namiesto toho iba zahmlieva, je zbytočný a nie je to dialóg v pravom slova zmysle. Tento výlet minul svoj cieľ.“

Famosovej sa nepáčilo ani to, že v delegácii v Moskve boli len muži, hoci v jej vedení sú aj ženy, čo podporilo patriarchálny obraz organizácie.

„Rozumiem, že niektoré kritické hlasy používajú hermeneutiku (interpretáciu) podozrievania, ale v tomto prípade to tak nie je. Išli sme tam (do Moskvy), aby sme viedli otvorený a pravdivý dialóg, a to sa vskutku stalo,“ reagoval Ioan Sauca.

https://standard.sk/267450/vojna-nemoze-byt-svata-ale-meni-patriarcha-kirill-retoriku/

Ale pripustil, že iní svetoví náboženskí vodcovia mali verejne použiť kritickejší jazyk voči vojne.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu začala WCC vydávať vyhlásenia a jasne sme ju nazvali inváziou a agresiou, bránil sa Sauca a dodal, že to „nebolo nič nové ani skryté.“ Pripomenul, že písal tiež patriarchovi Kirillovi a ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Svetová rada cirkví združuje vyše 350 cirkví zo 120 krajín a jej cieľom je jednota kresťanstva. Jej členmi sú anglikánske, protestantské a pravoslávne cirkvi vrátane ruskej. Katolícka cirkev nie je členom. WCC sídli vo Švajčiarsku.

Slová patriarchu Kirilla sa vraj dezinterpretujú

Aký je teologický postoj patriarchu Kirilla k vojne na Ukrajine, keďže existuje dojem, že ju podporuje ako „svätú vojnu? Prečo hovorí o „metafyzickej vojne“? S tými otázkami navštívil ruského patriarchu tajomník WCC.

Ruský pravoslávny líder si nebol vedomý, že by mal teologicky argumentovať za vojnu. Ruská delegácia na stretnutí v Moskve vysvetlila, že niektorí „len citujú určité frázy“ z jeho homílií mimo kontextu, a nie úplné citácie. Takto ich „používajú na zosnovanie obvinení proti prímasovi Ruskej pravoslávnej cirkvi“.

„Moje teologické postavenie k vojne? Nemyslím si, že akákoľvek cirkev či kresťan môžu podporovať postoj za vojny a zabíjanie. Ako cirkvi sme povolaní byť mierotvorcami a brániť a chrániť život. Vojna nemôže byť svätá. Ale keď človek musí brániť seba a svoj život či dať svoj život za životy iných, veci vyzerajú inak. V našej kresťanskej histórii máme veľa príkladov.“

Metafyzická vojna podľa Kirilla nemá nič spoločné s fyzickým zabíjaním ani s konfliktom na Ukrajine. Toto slovné spojenie použil s odkazom svätého Pavla v Liste Efezanom (6, 12). Ten hovoril, že náš boj nie je proti telu a krvi, ale proti temným mocnostiam a vládcom sveta, ktoré sú konfrontované s hodnotami evanjelia:

„Takéto sily sú prítomné všade, nielen na Západe. Naše volanie a povolanie je pokojne, ale odvážne svedčiť a brániť hodnoty evanjelia, ktoré formujú naše životy.“

Podľa neho je jediná správna pozícia neutrálna, teda „nezaujať v tomto konflikte žiadny politický postoj“. Ako dodal, „vojnu nevedú cirkvi, ale politici“:

„Cirkvi majú zo svojej podstaty potenciál byť mierotvorcami. A ak cirkev začne mávať vlajkou vojny a vyzývať na konfrontáciu, koná proti svojej prirodzenosti.“

Prvého muža ruskej pravoslávnej cirkvi na Západe obviňujú z podpory a ospravedlňovania vojny na Ukrajine, ako aj z ideologickej podpory Vladimira Putina a ideológie takzvaného Ruského sveta. Tá podľa ukrajinského arcibiskupa Sviatoslava Ševčuka ohrozuje kresťanské posolstvo.

https://standard.sk/264490/ruska-ideologia-ohrozuje-mier-i-krestanstvo-hovori-hlavny-ukrajinsky-arcibiskup/

Patriarcha sa vracia k strastiam v Donbase už od roku 2014

Aktuálna medzinárodná kríza podľa Kirilla síce je nebezpečná, no „nie viac ako mnohé iné krízy,“ ktorými cirkvi prešli v minulosti. Práve „dialógom, bratstvom a spoluprácou by sme mali pozitívne ovplyvňovať politickú situáciu“, doplnil patriarcha Moskvy a celej Rusi. Pripomenul, že v roku 2014 došlo k prvému ukrajinskému ostreľovaniu regiónu Donbas:

„Zničené domy, veľa obetí – to je realita. Viac ako dva milióny utečencov z tejto oblasti našli útočisko v Rusku. Osobne som počas týchto rokov napísal tri listy politickým a náboženským autoritám sveta vrátane WCC a žiadal som, aby zasiahli, nech sa problémy vyriešia prostredníctvom dialógu a negociácie, a aby sa zabránilo zabíjaniu a ničeniu. Nemal som konkrétne odpovede a tieto žiadosti sa stretli s úplným tichom.“

Ako zdôraznil, „cirkvi musia ísť nad rámec logiky a záujmu politikov a hľadať spravodlivý mier“.

https://standard.sk/263193/patriarcha-kirill-znova-kritizoval-zapad-musime-mobilizovat-duchovne-sily-na-zastavenie-nepriatela-a-ochranu-ruska/

Poznám vaše listy, odpovedal generálny tajomník WCC, ktorý je kňazom Rumunskej pravoslávnej cirkvi. Ale problém je, že ľudia na ne zabudli či nikdy o nich nevedeli, zdôraznil:

„Teraz by bolo veľmi užitočné urobiť to isté vyhlásenie a povedať to, čo ste povedali nám: zastavte krviprelievanie, zastavte zabíjanie, zastavte ničenie infraštruktúry, hľadajte mier a zmierenie. To veľmi pomôže svetu aj pravoslávnej cirkvi a objasní, aký je váš osobný postoj k vojne.“