Ceny v Turecku v poslednom roku prudko rastú a dokazujú učebnicové teórie o následkoch uvoľnenej menovej politiky.
Ceny v Turecku minulý mesiac medziročne vzrástli o 85,5 percenta. Miera inflácie tak prekonala septembrový rekord na úrovni 83,5 percenta a je na najvyššej hodnote za posledných 24 rokov. V Istanbule sa ceny za posledný rok zvýšili dokonca až o 109 percent.
Hoci s vysokou infláciou v súčasnosti zápasí aj Európa a Spojené štáty americké, v Turecku je rast cien omnoho výraznejší. Príčinou je monetárna politika nariadená prezidentom Erdoganom, ktorá popiera štandardné ekonomické poznatky.
Inflácia nie je v Turecku novým problémom. Faktom ale je, že v posledných dvoch dekádach sa ju darilo udržovať na relatívne nízkych hodnotách. Ešte pred dvomi rokmi bola miera inflácie na úrovni 11 percent.
Podobne ako v iných štátoch prispievajú k tureckej inflácii vysoké ceny energií a potravín. Ceny dopravy vzrástli o 117 percent a ceny potravín o 99 percent. Varovným znakom je inflácia cien výrobcov, ktorá predznamenáva spotrebiteľskú infláciu v ďalšom období – tá dosiahla v októbri medziročne 158 percent.
Okrem globálnych faktorov tureckej ekonomike škodí oslabujúci kurz líry. Tá oproti doláru za posledný rok stratila takmer polovicu hodnoty. Slabá domáca mena zdražuje tureckým spotrebiteľom dovážané tovary.
K oslabovaniu líry a vysokej inflácii výrazne prispieva turecká menová politika. Zatiaľ čo štandardnou reakciou na infláciu a oslabovanie domácej meny je monetárna reštrikcia, Turecko sa vydalo presne opačným smerom. Na príkaz prezidenta Erdogana bola základná úroková sadzba centrálnej banky opakovane znížená. Len za posledné tri mesiace klesla o 3,5 percentuálneho bodu na aktuálnych 10,5 percenta.
Turecká centrálna banka sa pokúša krotiť infláciu inými opatreniami, ktoré však zjavne nefungujú. Odhady ekonómov smerujú k tomu, že do konca roka bude inflácia naďalej nad úrovňou 70 percent.
Turecký prípad potvrdzuje známe ekonomické poučky o tom, že inflácia je v konečnom dôsledku monetárnym javom. Pozorne by ho mali sledovať všetci, ktorí sa domnievajú, že s infláciou môžeme bojovať inak ako návratom k vyšším úrokovým sadzbám.