Heger označil vyjadrenia trnavského arcibiskupa na adresu obetí teroristického útoku za nešťastné

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) označil vyjadrenia trnavského arcibiskupa Jána Oroscha na adresu obetí bratislavského teroristického útoku za nešťastné. Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger. Foto: TASR/Jakub Kotian Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger. Foto: TASR/Jakub Kotian

„Toto je čas, keď potrebujeme viesť diskusiu, ktorá je konštruktívna a nepolarizuje. Prinášať pochybnosti a ďalšiu polarizáciu je veľmi nešťastné,“ skonštatoval.

Premiér pripomenul, že obežník bol interným dokumentom. „I napriek tomu si myslím, že každý by mal vážiť slová, aké používa a čo zasieva do mysle ľudí,“ doplnil.

Avizoval, že návrh legislatívy na posilnenie majetkových práv osôb žijúcich v spoločnej domácnosti by minister spravodlivosti mohol predstaviť v priebehu týždňov. „Ministra spravodlivosti som požiadal, aby začal bezodkladne konať. On začal bezodkladne konať. Je to však istý legislatívny proces, chce to pripraviť kvalitne,“ dodal.

https://standard.sk/272174/trnavsky-arcibiskup-orosch-v-obezniku-knazom-pochybuje-o-nevinnosti-obeti-terorizmu-na-zamockej/

Pomoc rodinám

Súčasná vláda pomáha rodinám a ohrozeným skupinám v zložitých ekonomických časoch tak ako žiadna iná doteraz, zdôraznil Heger OĽaNO.

Premiér odmieta kritiku opozície, že balík vo výške 15,6 milióna eur a jednorazový príspevok 100 eur pre skupiny ľudí, ktoré neboli zahrnuté do predchádzajúcej inflačnej pomoci, je almužnou. Pýta sa, čo robili predchádzajúce vlády pri pomoci ohrozeným skupinám, pripomína zároveň, že štát pristupuje k opakovanému vyplácaniu prostriedkov, ktoré majú zmierňovať dosahy inflácie a zdražovania, poukazuje zároveň na doteraz iniciované opatrenia týkajúce sa napríklad zvýšenia prídavkov na deti, daňového bonusu, ale i zastropovania cien energií. „Reagujeme opakovane, pravidelne, reagujeme systémovo,“ zdôraznil premiér o formách pomoci.

Uistil tiež, že samosprávam bude štát kompenzovať výpadky z príjmov, ktoré spôsobia legislatívne zmeny a zvýšenie daňového bonusu. O forme má pravidelne hovoriť so zástupcami samospráv. „Riešenia dopracúvame a budeme ich mať nachystané tak, aby platili na budúci rok,“ zdôraznil.

V prípade ochrany domácností pred zdražovaním energií Heger informoval, že riešenia chce predstaviť v rámci komplexného balíka opatrení na konci novembra, v súčasnosti sa podľa jeho slov majú dolaďovať už len detaily. Potvrdil, že vláda chce ísť cestou zastropovania ceny. „Nastavíme ju tak, aby bola únosná pre všetky domácnosti a pôjde o atraktívnu cenu v regióne,“ zdôraznil.

Pripustil, že ak by pri určitých typoch domácností aj tak vznikal problém, riešenie je v dodatočných adresných dotáciách.

Premiér pripomenul, že vláda v rámci pomoci pre podniky myslí aj na energeticky náročné firmy. Treba k nim podľa neho pristupovať individuálne. „Ak by ste zobrali len jednu záplatu, môže sa stať, že by to nesadlo,“ podotkol Heger s tým, že riešenia by mohli nájsť do konca mesiaca.

Rozpočet

V súvislosti s návrhom budúcoročného štátneho rozpočtu odmietol, že by si vláda brala podnikateľov za rukojemníkov. „Je to nezmysel. Za rukojemníkov si ich berú tí, ktorí za rozpočet nechcú hlasovať,“ poznamenal. Gro rozpočtu podľa neho tvorí pomoc ľuďom. Potvrdil, že o podpore chce rokovať s opozičnou stranou SaS, a nezaradenými poslancami Tomášom Valáškom a Miroslavom Kollárom.

Heger pri hodnotení minulotýždňových výsledkov z pohľadu jeho domovskej strany OĽaNO uviedol, že výsledky spojených volieb odrážajú náladu v spoločnosti, ktorú výrazne ovplyvňuje obdobie striedajúcich sa kríz.

Zdôraznil, že pre OĽaNO je dôležitým výsledkom obhajoba mandátu Eriky Jurinovej a Jozefa Viskupiča na postoch predsedov Žilinského a Trnavského samosprávneho kraja. „Aj pri nepopulárnych opatreniach, ktoré vláda musí robiť, ľudia vidia, že títo naši kandidáti pracujú kvalitne a starajú sa o rozvoj regiónov, preto im opätovne dali dôveru,“ zhodnotil Heger.

Neúspech viacerých poslancov OĽaNO v Národnej rade SR kandidujúcich do obecných a regionálnych zastupiteľstiev vníma vo všeobecnom rozmere signálu, ktorý dáva verejnosť poslancom parlamentu, a to naprieč celým politickým spektrom. „Je to zaujímavý odkaz, akoby im hovorili – zostaňte v Národnej rade a venujte sa práci tam,“ nazdáva sa premiér.

Priznal, že nie je spokojný s roztrieštenosťou demokratických síl, ktorú odhalili samosprávne voľby, na druhej starne ho teší fakt, že voliči odmietli zástupcov extrémizmu a populizmu.

(tasr)


Ďalšie články