V Česku bude od budúceho roka platiť nová daň z neočakávaných ziskov. Príjmy majú slúžiť na kompenzáciu vysokých cien energií. Energetický a průmyslový holding v reakcii na schválenie návrhu presunie časť svojho podnikania do iného štátu.
Energetické, ropné a ťažobné spoločnosti a banky budú v Česku od budúceho roka pravdepodobne platiť daň z neočakávaných ziskov. Minulý týždeň ju schválila Poslanecká snemovňa českého parlamentu v balíčku daňových zmien. Návrh musí ešte schváliť Senát a podpísať prezident.
Príjmy z dane majú poslúžiť na pokrytie dodatočných nákladov, ktoré štátu vzniknú v dôsledku regulácie cien energií. Očakáva sa, že táto daň prinesie v budúcom roku 85 miliárd českých korún a tento príjem je už zahrnutý v návrhu rozpočtu na budúci rok. České ministerstvo financií odhaduje, že na kompenzáciu maximálnych cien energií bude potrebovať okolo 100 miliárd korún.
Spoločnosti budú novú daň platiť od budúceho roka tri zdaňovacie obdobia, do roku 2025. Sadzba dane bude 60 percent a základom bude takzvaný nadmerný zisk. Podľa návrhu to zodpovedá rozdielu medzi základom dane a priemerným základom dane z príjmu za posledné štyri roky zvýšeným o 20 percent. Spoločnosti, na ktoré sa daň bude v budúcom roku vzťahovať, budú platiť na daň preddavky. Štát tak daňový výnos dosiahne už v priebehu budúceho roka.
Do obdobia, z ktorého sa podľa návrhu vypočítava „primeraný“ zisk, spadá aj obdobie pandémie koronavírusu. Keďže v tejto dobe firmy dosahovali relatívne nízke zisky, označenie nadpriemerného zisku za „nadmerný“ je diskutabilné. To platí pre obe odvetvia zaťažené novou daňou, energetiku i bankovníctvo.
Vo vládnej koalícii zaznievali z viacerých strán návrhy, aby sa schvaľovaná daň týkala ziskov už za rok 2022. Tieto podnety na retroaktívne zdanenie napokon neboli prijaté. Keďže daň bude platiť až od budúceho roka, pre dotknuté spoločnosti vzniká priestor pre daňovú optimalizáciu.
Najvýraznejšie na schválenie návrhu zareagoval Energetický a průmyslový holding miliardára Daniela Křetínského. Ten ohlásil, že presunie svoju spoločnosť EP Commodities, obchodujúcu s energetickými surovinami z Českej republiky do zahraničia.
Holding argumentuje, že veľká väčšina ziskov, ktoré by mali byť novou daňou zaťažené, pochádza zo zdrojov mimo územia Česka. Podľa vyhlásenia hovorcu firma súhlasí s tým, aby sa v súčasnej situácii časť ziskov z vysokých cien energií generovaných v českých energetických spoločnostiach použila na zníženie negatívnych dôsledkov energetickej krízy. Navrhovaná daň však podľa hovorcu ide výrazne ďalej.
Ak holding svoj zámer naplní, Česko príde v jeho prípade nielen o plánovaný výnos z novej dane, ale aj o výnos z existujúcej dane z príjmu právnických osôb. Hoci pri tejto firme nejde o zanedbateľnú sumu, odchod holdingu do iného štátu bude zrejme ojedinelou reakciou. V prípade iných energetických ani bankových spoločností sa presun do zahraničia neočakáva.
Napriek tomu možno reakciu EPH vnímať ako určitý signál. To, čo dnes vidieť, možno český štátny rozpočet až tak bolieť nebude. Menej viditeľný bude všeobecný pokles dôvery investorov, ktorý môže mať v budúcnosti negatívne ekonomické následky.
Investície, ktoré sa nerealizujú, vidieť nie sú. A predsa môže ísť o významné ochudobnenie domácej českej ekonomiky.