Červená streda: Milióny ľudí na svete trpia pre svoje náboženské presvedčenie

Dňa 23. novembra sa uskutoční celosvetová iniciatíva Červená streda, ktorá poukazuje na porušovanie náboženskej slobody v mnohých krajinách. Až 300 miliónov kresťanov vo svete zažíva rozličné formy útlaku, čo je najviac spomedzi všetkých vierovyznaní. Podľa dostupných zistení zomrie pre svoju náboženskú príslušnosť až 11 kresťanov denne.

Pod hlavičkou pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá o skutočnostiach informuje, budú rozličné budovy, chrámy a pamiatky na celom svete vrátane Slovenska osvetlené červenou farbou. Podobne ako v minulosti, aj tento rok sa rozžiaria kostoly, sochy a iné významné stavby od Bratislavy cez oravský Klin po Spišskú kapitulu a Košice. Desiatky farností sa postavia za prenasledovaných a utláčaných nielen symbolikou červenej farby, ale aj svätou omšou, modlitbou či pobožnosťou.

Poprad

Podujatie Skúšaní vo viere

„Na Červenú stredu pozývam všetkých, aby sa v rámci svojich možností pridali k tejto iniciatíve a vyjadrili tak postoj voči nespravodlivosti, ktorú dnes zažíva viac ako 300 miliónov kresťanov. Pripojíme sa tak k desiatkam krajín na celom svete, ktoré vyjadrujú svoju podporu týmto trpiacim ľuďom a dávajú jasný signál vládam a systémom, ktoré toto utrpenie dopúšťajú,“ hovorí Miroslav Dzurech ml., riaditeľ slovenskej kancelárie ACN.

Tento rok sa Slováci môžu prvýkrát zúčastniť aj na verejnom podujatí s názvom Skúšaní vo viere, ktoré sa bude konať v sobotu 19. novembra večer v Dóme svätého Martina. Jeho súčasťou bude svätá omša, príhovory a koncert venovaný všetkým trpiacim pre svoju vieru. Vzácnym hosťom večera bude Mons. Jules Boutros, libanonský biskup, ktorý ponúkne svedectvo o aktuálnom stave svojej krajiny.

„Pohnutí záujmom Slovákov o situáciu trpiacich a prenasledovaných na celom svete organizujeme podujatie, kde sa budeme môcť zjednotiť v modlitbe za všetkých týchto novodobých mučeníkov,“ dodáva Dzurech ml.

Červená streda vo svete

Iniciatíva sa rozšírila z brazílskeho Rio de Janeiro, kde miestna kancelária ACN v roku 2015 nasvietila sochu Krista Spasiteľa načerveno na pamiatku prenasledovaných a trpiacich pre vieru. Mimoriadnu dôležitosť kampane vnímajú krajiny na celom svete. V Rakúsku potvrdilo účasť takmer 100 farností osvetlením alebo usporiadaním modlitebných podujatí. V Kolumbii sa uskutoční stretnutie so sestrou Gloriou Narvaezovou, rehoľníčkou, ktorú päť rokov zadržiavali islamistickí teroristi.

V austrálskej Canberre sa uskutoční modlitebné podujatie Noc svedectva. Anglicko a Škótsko pozýva na aktivitu s názvom „Chuť domova“, v rámci ktorej sa rodiny a komunity môžu stretnúť pri tradičných jedlách z krajín, kde sú kresťania prenasledovaní, modliť sa a prispieť finančným darom. V Paríži sa uskutoční večerná modlitebná vigília na Montmartri, Nemecko privíta hostí z Iraku, Nigérie a Pakistanu.

Bratislavský hrad

Kampaň každoročne poukazuje na stav náboženskej slobody vo svete na základe zistení nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá už 75 rokov pomáha tým, ktorí sú pre svoju vieru utláčaní. Tie potvrdzujú, že prenasledovanie kresťanov vo svete sa stále zhoršuje a v niektorých krajinách už dosahuje úroveň genocídy. Migrácia na Blízkom východe zase ohrozuje prežitie najstarších kresťanských komunít. Právo na vierovyznanie potláčajú aj autoritárske režimy v Číne, Vietname a ďalších krajinách, ale aj náboženský nacionalizmus v Afganistane, Pakistane či Indii.

Ďalšie informácie o Červenej strede sú dostupné na www.cervenastreda.sk.

ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi
Ďalšie články