Ukrajinský arcibiskup Ševčuk: Ak ľudský život stojí menej ako plyn, aká sme Európa?

Neexistuje žiadny náznak otvorenosti Ruska voči mieru. Nie sme nacionalistická cirkev, to je kremeľská propaganda, varuje ukrajinský arcibiskup na návšteve v Ríme. Aká bola jeho mierová misia?

315232005_2054770081381460_4845981531405193576_n Ukrajinský arcibiskup Sviatoslav Ševčuk v rímskej Bazilike svätej Sofie. Foto: Bohumil Petrík

„Musím sa ospravedlniť, nemám čas na rozhovory. Ale môžete napísať o mojej homílii,“ odmietol našu žiadosť o interview ukrajinský arcibiskup Sviatoslav Ševčuk v rímskej Bazilike svätej Sofie. V homílii ďakoval miestnej komunite Ukrajincov za pomoc, rozpovedal útrapy v domovine a citoval pápeža Jána Pavla II., podľa ktorého sa demokracia bez morálnych zásad stáva anarchiou.

Hlavný arcibiskup ukrajinskej gréckokatolickej cirkvi sa na svojej mierovej misii vo Večnom meste predsa len stretol s niektorými novinármi. Podčiarkol, že od pravdy, ktorú rozpovedajú, závisia ľudské životy. Žurnalistov vyzval, aby nepodľahli ideologickým manipuláciám. Dnešná žurnalistika je povrchná a neunúva sa zostúpiť do hĺbky, sťažoval sa. Ako dodal, väčšina mierových návrhov zo strany Ruska sú návrhy „koloniálneho zmierenia“:

Ukrajinský arcibiskup po bohoslužbe v rímskej Bazilike svätej Sofie. Foto: Bohumil Petrík

„Neuznáva sa právo na existenciu ukrajinskému štátu a ak neexistuje uznanie subjektivity, s ktorou treba vyjednávať, potom všetko zanikne. Neexistuje žiadny náznak skutočnej otvorenosti voči mieru. Sú to vyhlásenia. Svätý Otec veľmi múdro vyzval Putina, aby sa zastavil, a Zelenského, aby sa otvoril akémukoľvek serióznemu mierovému návrhu. S veľkou pozornosťou hľadáme (takýto) seriózny návrh“.

Ak bude Rusko s Ukrajinou hovoriť jazykom sily či ultimáta, nemôže dôjsť k mierovému procesu, myslí si ukrajinský arcibiskup.

https://standard.sk/264490/ruska-ideologia-ohrozuje-mier-i-krestanstvo-hovori-hlavny-ukrajinsky-arcibiskup/

Ak ľudský život stojí menej ako cena plynu a ropy, aká sme Európa?

Arcibiskup Sviatoslav Ševčuk bol tiež kritický voči prístupu Európy, lebo ak sa prívod ruského plynu trochu preruší, je vraj vystrašená. Uznal obavy o zime, o cenách benzínu a elektriny. Na Ukrajine sa to však zle počúva:

„Zatiaľ čo Európa diskutuje, či môže alebo nemôže znížiť teplotu o dva stupne, my za to všetko platíme našou krvou… Európsky blahobyt je spôsobený lacným ruským plynom a ropou. Vzájomný zisk je dodnes základom mieru. Ale toto všetko dnes zlyhalo.“

Ako doplnil, ak sa európsky projekt zredukuje len na ekonomiku, neuspeje:

„Nemôžem dávať recepty. Len sa pýtam: Ak ľudský život stojí menej ako cena plynu a ropy, aká sme Európa?“

Ukrajinský náboženský líder v osobitnom interview odmietol tvrdenie, podľa ktorého je jeho cirkev nacionalistická. Je to čistá kremeľská propaganda, lebo sme vždy boli otvorenou cirkvou, bránil sa:

„Nemožno (ju) obviňovať z nacionalizmu, pretože dnes máme v (kanadskom) Vancouveri ukrajinských gréckokatolíkov čínskeho pôvodu a máme veľa farníkov, ktorí nie sú etnickí Ukrajinci v Kanade, Spojených štátoch, Brazílii, Argentíne, Austrálii… Nie sme ukrajinská cirkev len pre Ukrajincov. Áno, sme ukrajinského pôvodu a chceme sa podeliť o náš poklad, našu liturgickú, teologickú a duchovnú tradíciu s celým svetom.“

To sme ukázali v posledných mesiacoch vojny, lebo katedrála v Kyjeve bola útočiskom pre každého, objasnil. Nikto sa ľudí nepýtal, akým jazykom hovoria či do akej cirkvi chodia, zdôraznila hlava gréckokatolíckej cirkvi v slovanskej krajine:

https://standard.sk/230690/nato-nestekalo-na-rusko-na-rusov-po-prekroceni-hranic-stekali-psi-hovori-velvyslanec-ukrajiny-pri-vatikane/

„Jednoducho sme prijali všetkých, ktorí to potrebovali, poskytli jedlo, lieky a všetko, čo mohli, aby sme zachránili životy. Toto je naša identita: sme východnou cirkvou byzantskej tradície, ktorá považuje Konštantínopolskú (pravoslávnu) cirkev za materskú cirkev, ale zostáva v plnom spoločenstve s Petrovým nástupcom a dýcha touto mentalitou.

Vojna zabíja ľudí i zem, tretina krajiny je zamínovaná

Vo svojom poslednom príhovore cez video arcibiskup Ševčuk upozornil, že vojna ničí nielen ľudí, ale celú zem. Pripomenul pritom varovanie ekológov, že temer tretina jeho domoviny je vraj zamínovaná a bude trvať roky, kým sa odmínujú. Zhorelo 23-tisíc hektárov lesa a vraj až dvesto druhom zveri a vtákov hrozí vyhynutie. Apeloval tiež na národnú jednotu, lebo dnes je „najväčšie nebezpečenstvo vnútorná nejednotnosť“.

O situácii vo svojej otčine hovoril ešte na začiatku návštevy Ríma s pápežom Františkom a prijal ho mimoriadne aj jeho predchodca Benedikt XVI. „Naďalej sa modlím za Ukrajinu,“ povedal mu 95-ročný emeritný pápež, ktorý žije v ústraní vo Vatikáne.

Arcibiskup Sviatoslav Ševčuk a maliar vojnových hrôz na Ukrajine. Foto: Bohumil Petrík

Na svoju mierovú misiu do Večného mesta sa kyjevsko-haličský arcibiskup vydal po prvý raz od začiatku ruskej invázie do jeho rodnej krajiny. Prišiel predminulý víkend, keď sa v hlavnom meste Talianska konala manifestácia za mier. Údajne pritiahla 100-tisíc ľudí. Uplynulý víkend, naopak, troch talianskych novinárov, ktorí sa angažujú za mier, ocenili v Ríme cenou Zlatá holubica. Jeden z nich, Marco Tarquinio, povedal, že sa solidarizuje s Ukrajinou, no tá vyvolala v Európe takú solidaritu, že zásielkami zbraní priniesla patovú situáciu v prebiehajúcom konflikte. Arcibiskup Ševčuk sa na týchto podujatiach nezúčastnil.

Popri stretnutiach v Rímskej kúrii hlavný arcibiskup ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi slávil niekoľko verejných svätých omší, a to v hlavnom kostole ukrajinských gréckokatolíkov v Taliansku neďaleko Kolosea a takzvanú božskú liturgiu na hrobke svätého Jozafáta v Bazilike svätého Petra. Poslednou bola bohoslužba v Bazilike svätej Sofie, kde vysvätil ukrajinského kňaza.

https://standard.sk/161374/hlavny-kostol-ukrajinskych-greckokatolikov-v-taliansku-spaja-viacerych-papezov/

Po slávnosti mu miestny maliar ukázal svoje obrazy, ktoré zobrazujú vojnové hrôzy na Ukrajine. Gréckokatolícky hodnostár sa na záver zúčastnil na hostine novokňaza, kde ho Štandard oslovil s ponukou na rozhovor. Arcibiskup o vojne na Ukrajine hovoril aj s vybranými veľvyslancami akreditovanými pri Svätej stolici.

Tento štvrtok, 17. novembra, sa v Bazilike Santa Maria Maggiore slávi svätá omša za mier na Ukrajine, ktorú bude sláviť štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin. Koná sa pri príležitosti 30. výročia obnovy diplomatických vzťahov medzi Svätou stolicou a slovanskou krajinou.


Bude to hotová Sodoma a Gomora. Doslova peklo čaká na motoristov počas opravy poškodeného potrubia na hlavnej križovatke v centre Nitry. Vodári chcú potrubie opraviť v dvoch etapách, pričom tá prvá je naplánovaná na obdobie…
Prejsť na článok