O čo ide Rusom v Bielorusku? Ukrajina sa obáva nového útoku zo severu. Ak chceš mier, priprav sa na vojnu, odkazuje Lukašenko

Na ukrajinskú hranicu z bieloruskej strany dorazili ruskí žoldnieri, ktorých úlohou je pripraviť provokáciu, pričom jedným zo scenárov je ostreľovanie územia Bieloruska údajnými ukrajinskými ozbrojenými silami. Upozornilo na to v stredu ukrajinské Centrum národného odporu. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko o deň neskôr nevylúčil, že jeho krajina sa môže stať terčom útoku.

President Putin Meets His Belarusian Counterpart in Minsk Alexander Lukašenko a Vladimir Putin. Foto: Profimedia

Bielorusko je kľúčovým spojencom šéfa Kremľa Vladimira Putina. Vo februári mu poskytlo svoje územie pre útok ruskej armády na Kyjev. Hoci sa Bielorusko do vojny na Ukrajine priamo nezapojilo, Putinova pondelňajšia návšteva v Minsku – prvá od roku 2019 – vyvolala obavy, že sa predsa len bude snažiť vtiahnuť Lukašenka do konfliktu.

Nedá sa však vylúčiť ani to, že ide o informačnú operáciu s cieľom vystrašiť Ukrajinu a Západ tým, že Bielorusko je pripravené zapojiť sa do vojny. Ukrajinci by tak mohli naviazať časť svojich síl k bieloruskej hranici, čo by oslabilo ich protiofenzívu na frontových líniách na juhovýchode.

Pozorovatelia medzitým zaznamenali zvýšený presun vojenskej techniky v Bielorusku.

Ruskí žoldnieri a ukrajinské uniformy

Centrum národného odporu (ЦЕНТР НАЦІОНАЛЬНОГО СПРОТИВУ – CNS) s odvolaním sa na bieloruské zdroje uvádza, že do bieloruskej dediny Krupejki v Lojevskom okrese v Homeľskej oblasti dorazilo 80 až 90 žoldnierov zo skupiny Liga, ktorá je súčasťou ruskej súkromnej vojenskej spoločnosti Vagnerova skupina.

Podľa CNS ide o žoldnierov, ktorí prišli do Bieloruska 20. septembra. Teraz ich rozdelili do dvoch skupín. Majú k dispozícii ľahko obrnené vozidlá a nákladné autá. Skupiny sú posilnené ženijnými jednotkami.

CNS poznamenalo, že Bielorusko zároveň zaviedlo dočasné obmedzenia vstupu a výstupu v hraničnom pásme Lojevského okresu.

CNS taktiež informovalo, že bieloruská súkromná bezpečnostná agentúra GardServis dostala 300 kusov ukrajinských vojenských uniforiem, ktoré Rusi zobrali zo skladov v Chersonskej oblasti.

Podľa CNS je GardServis prvou súkromnou vojenskou spoločnosťou v Bielorusku, ktorá vznikla na základe osobitného dekrétu prezidenta Lukašenka v roku 2019. GardServis sídli v areáli bývalého výcvikového strediska bieloruských špeciálnych jednotiek.

Agentúra UNIAN s odvolaním sa na vojenských blogerov už v septembri informovala, že vagnerovci pripravujú Lukašenkových žoldnierov z GardServis na sabotáže na území Ukrajiny – a že im priniesli uniformy ukrajinskej armády.

Podľa blogerov vagnerovci cvičia Bielorusov v ženijných prácach, v streľbe aj v taktickej medicíne. Dodali im ručné protitankové granátomety, automatické granátomety a tzv. guľomety Kalašnikova. Bielorusov plánujú poslať na územie Ukrajiny ako sabotážno-prieskumnú skupinu.

Výcvik záložníkov

Podľa štvrtkovej správy britskej rozviedky Putin a Lukašenko diskutovali v pondelok o „jednotnom obrannom priestore“.

„Hoci Rusko a Bielorusko výrazne propagujú rozmiestnenie ruských jednotiek v Bielorusku, bieloruské ozbrojené sily pravdepodobne nedávno prevzali významnú, ale o to diskrétnejšiu úlohu pri výcviku tisícok čerstvo mobilizovaných ruských záložníkov,“ uvádza sa v správe britskej rozviedky.

Podľa nej je „pravdepodobné využitie bieloruských inštruktorov pokusom čiastočne nahradiť nedostatok ruských vojenských inštruktorov, z ktorých mnohí sú nasadení na Ukrajine alebo už boli zlikvidovaní“.

Výcvik mobilizovaných Rusov Bielorusmi tak predstavuje „zvrat“, tvrdia Briti. Rusko totiž tradične považovalo bieloruské sily za podriadené tým ruským a využitie Bielorusov ako inštruktorov je znakom „prepätia v rámci ruského vojenského systému“, dodala rozviedka.

Lukašenko varuje

„Ak chceš mier, priprav sa na vojnu,“ vyhlásil vo štvrtok Lukašenko.

„Chcem tým reagovať na všetky druhy fám, ktoré sa v našej spoločnosti, najmä na internete, objavujú o pohybe bieloruských ozbrojených síl a spoločnom pohybe ozbrojených síl Bieloruska a Ruska,“ uviedol prezident.

Pripomenul, že podľa starej dohody Bielorusko a Rusko vytvorili zoskupenie ozbrojených síl, ktoré má spoločne reagovať na hrozby voči Zväzovému štátu Ruska a Bieloruska. „Cvičenia sme robili a robíme. Teraz sú vzhľadom na aktuálnu situáciu a hrozby vo väčšom rozsahu. Robíme preto cvičenia na našom území. Spoločné zoskupenie ozbrojených síl aj vlastné ozbrojené sily presúvame tam, kde to uznáme za vhodné. Bodka. Neexistuje žiadny iný plán, žiadne sprisahanie,“ zdôraznil Lukašenko.

K tomu však dodal: „Nemôžeme vylúčiť, že môže dôjsť k agresii voči našej krajine. Takúto pripravenosť vidíme prinajmenšom zo strany našich susedov. Vieme, kto ich tlačí do chrbta (alebo inej časti tela), aby vytvárali napätie na našich hraniciach.“