Prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v americkom Kongrese mal pozoruhodnú dohru. Kongresmani a senátori, ktorí mu netlieskali, sa stali terčom verejnej kritiky.
Pre Ukrajinu a jej prezidenta bol prejav v Kongrese vrcholným momentom. Prejav Volodymyra Zelenského často prerušovali potleskom, viceprezidentka Kamala Harrisová aj predsedníčka Snemovne reprezentantov mávali ukrajinskou vlajkou z Bachmutu, senátori a kongresmani často vstávali, aby mal aplauz ešte väčšiu silu. Zelenskyj tentokrát rečnil po anglicky, spomenul aj bitku z vojny Sever proti Juhu, odkaz na obľúbeného prezidenta Franklina D. Roosevelta, s ktorým sa Biden rád porovnáva.
Triumfálny úspech však niečo narušilo. Neboli to však žiadni Ukrajinci, ale Američania.
Aspoň tak to vnímajú niektorí domáci novinári, ktorí sa rozhodli dohliadať na správanie amerických politikov. Predstavte si, že nie všetci slová ukrajinského prezidenta ocenili potleskom. Mladý reportér Andrew Solender, ktorý písal pre Forbes a teraz je dopisovateľom z Kongresu pre Axios, dokonca tieto „čierne ovce“ ochotne a pozorne spočítal.
Na Solenderovom zozname dobrovoľne netlieskajúcich je aj člen Snemovne reprezentantov Matt Gaetz, republikán.
Kriticky o ňom píše aj Newsweek, Gaetza a jeho kolegyňu z Colorada Lauren Boebertovú napomínajú, že počas Zelenského prejavu nielenže netlieskali a sedeli, ale radšej si ťukali niečo do telefónov. Uznajme, že to posledné je prejavom nezdvorilosti, ale prečo by mal niekto povinnosť tlieskať, ak sa mu prejav nepáči alebo nesúhlasí s jeho obsahom?
Mravnostná polícia z liberálneho média ide ďalej. Gaetz sa vraj uškrnul, keď Zelenskyj opísal pomoc Ukrajine ako „investíciu do globálnej bezpečnosti a demokracie“.
Tento floridský kongresman vo štvrtok vysvetľoval svoj postoj moderátorovi televízie Fox News Tuckerovi Carlsonovi, pričom nazval Zelenského vodcom „historicky skorumpovanej krajiny“.
„Necítim výčitky svedomia, že som netlieskal nejakému zahraničnému lídrovi historicky skorumpovanej krajiny, ktorý prosí o viac ako 100 miliárd dolárov, ktoré im má Kongres poslať,“ povedal Gaetz.
„Lauren Boebertová a ja sme sa nezapojili do tohto vystúpenia v štýle Severnej Kórey,“ dodal Gaetz.
Zároveň naznačil, že predsedníčka Snemovne reprezentantov, demokratka Nancy Pelosiová, a vodca republikánskej menšiny v Senáte Mitch McConnell zorganizovali prejav so Zelenským preto, aby pomohli schváliť súhrnný zákon o výdavkoch vo výške 1,7 bilióna dolárov, ktorý zahŕňa aj pomoc Ukrajine vo výške 45 miliárd dolárov.
Viacerí politici a novinoví komentátori odsúdili správanie Gaetza a Boebertovej ako „trápne“ či „odporné“.
Dokonca Michael Richard Beschloss, historik špecializujúci sa na prezidentov USA, žiada vysvetlenie, prečo niektorí netlieskali. „Musíme od nich presne vedieť, prečo,“ napísal na Twitteri.
Gaetz na Twitteri reagoval, že Zelenskyj nezmenil „môj postoj k pozastaveniu pomoci Ukrajine a vyšetrovaniu podvodov pri uskutočnených prevodoch“.
Boebertová reagovala podobne, povedala, že „nepodporí posielanie ďalších peňazí“ na Ukrajinu, kým „Kongres nedostane úplný audit o tom, kam už naše peniaze išli“.