Nepostačujúce kapacity, nevybavené žiadosti

TRENČIANSKY KRAJ – Materské školy dlhodobo bojujú s nedostatočnou kapacitou. Predškolská výchova je pritom na Slovensku od augusta minulého roku povinná pre všetky päťročné deti, ktoré majú o rok nastúpiť do základnej školy. A to je zdrojom ďalšieho problému. Pre deficit miest mladšie deti jednoducho nie je kam umiestniť.

Materským školám chýbajú kapacity. Foto: Tomáš Somr

Rodičia sú preto nútení hľadať možnosti, ktoré však zásadným spôsobom ovplyvňujú chod domácnosti. Či už zapíšu svoje deti do materských škôl (MŠ) mimo svojej obce alebo mesta a prekonávajú pritom nemalé vzdialenosti alebo sa rozhodnú svoj návrat do práce odložiť a zostať s dieťaťom doma, oba spomenuté prípady negatívne vplývajú na rodinné financie. To je v dobe dynamického zdražovania neželaným stavom. Riešením je dobudovanie kapacít predškolských zariadení.

Limitované samosprávy situáciu riešia

„Záujem rodičov o umiestnenie detí do MŠ Zamarovce je enormný. Evidujeme žiadosti rodičov už od dvoch rokov dieťaťa. Je to z toho dôvodu, že matky sa chcú vrátiť do práce čo najskôr. Niektoré deti však nespĺňajú podmienky prijatia na základe požiadaviek prijímania do MŠ. Na základe prihlášok sme v tomto školskom roku nevyhoveli 17 deťom, nakoľko sme limitovaný kapacitou MŠ,”povedal pre Terajšok starosta obce Zamarovce Peter Minárik. Ako ďalej doplnil, pred 7 rokmi zrealizovali v MŠ Zamarovce prístavbu a obec tak zvýšila kapacitu o 21 miest. Tá je dnes nastavená na 60 detí.

Aj v Novom Meste nad Váhom museli žiadosti o umiestnenie detí do materských škôl odmietať. „Prednosť pri prijímaní detí do MŠ dostali 5-ročné deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, a potom deti podľa veku. Neprijali sme 51 detí, ktoré ani k 31. 12. 2022 nedosiahnu vek 3 rokov. U nás pretrváva trend, že rodičia chcú dávať do MŠ deti hneď po dovŕšení veku 2 rokov, podľa školského zákona sa takéto deti prijímajú do MŠ výnimočne. Mesto NMnV má schválený projekt nadstavby MŠ a rozšírením jej kapacity o 3 triedy, financovaný z Európskej únie a štátneho rozpočtu, vysvetlil pre našu redakciu Dušan Hevery z oddelenia školstva, mládeže a telesnej kultúry MsÚ NMnV.

Obec Beluša už v roku 2020 bojovala s veľkým množstvom nevybavených žiadostí. Rozšírili preto kapacitu predškolského zariadenia o dve triedy, aby mohli prijať ďalších 50 detí. Podobný scenár si však budú musieť zopakovať. „Vzhľadom k tomu, že obec Beluša sa neustále rozrastá a pribúdajú najmä mladí obyvatelia s deťmi, prirodzene je aj väčší záujem o umiestnenie detí do predškolského zariadenia,” opísala Jana Huliačková z OcÚ Beluša. Irena Gulišová, riaditeľka MŠ Beluša uviedla, že v školskom roku 2022/2023 bude 11 tried materskej školy navštevovať spolu 259 detí. Odmietli pritom 25 žiadostí. Obec má však v pláne nadstavbu hospodárskeho pavilónu s plochou strechou, čím vytvorí jednu novú triedu s kapacitou pre 25 detí.

Pomôžu aj ministerstvá

 Podľa Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, bývalé vlády problém s nedostatkom miest v materských školách roky ignorovali. „MIRRI SR v tomto smere spravilo zásadný pokrok a z eurofondov sme od marca 2020 vyhlásili už dve výzvy špeciálne na rozširovanie miest v materských školách. Trenčiansky samosprávny kraj sa mohol zapojiť do minuloročnej celoslovenskej výzvy, ktorú sa MIRRI SR podarilo navýšiť z pôvodných 14 miliónov eur až na 27,2 milióna eur,” informoval našu redakciu odbor komunikácie MIRRI SR. V tejto výzve uspelo 8 projektov. V regióne tak vznikne 221 nových miest v 8 materských školách, ktoré bude môcť spolu navštevovať 862 detí.

Aj rezort školstva rieši kritickú situáciu. Ako podporu pre samosprávy, ktoré sú zriaďovateľmi materských škôl, vyhlásil výzvu z Plánu obnovy a odolnosti SR. Tá je určená na dobudovanie a rozšírenie kapacít. „Táto výzva má pomôcť naplniť cieľ vytvorenia viac ako 12 300 miest v materských školách a zároveň v obnovených priestoroch dosiahnuť úsporu primárnej energie na úrovni minimálne 30 percent,” vysvetlil odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. O podporu sa môžu uchádzať prakticky všetci zriaďovatelia. Financie sú určené na rekonštrukciu, modernizáciu, prístavbu, nadstavbu, výbavu jedálne či vybavenie tried.