Zomrel ruský prozaik a dramatik Alexej Slapovskij

Vo veku 65 rokov zomrel v Moskve popredný ruský prozaik a dramatik Alexej Slapovskij. Podľa príbuzných Slapovskému diagnostikovali zápal pľúc. Predtým bol chorý na infekčnú chorobu COVID-19, informovala v nedeľu rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Fotografia kríža, ilustračná snímka. Autor: Timotej Križka, Verbum/FB Fotografia kríža, ilustračná snímka. Autor: Timotej Križka, Verbum/FB

Poznamenala, že Slapovskij patril k tým zástupcom kultúrnej obce v Rusku, ktorí ostro a verejne odsúdili vpád ruskej armády na Ukrajinu.

Bol známym autorom scenárov pre ruské televízne seriály a filmy vrátane pokračovania legendárnej ruskej komédie Irónia osudu. Bol štyrikrát nominovaný na Bookerovu cenu a trikrát na Veľkú knižnú cenu. Je autorom divadelnej hry Inna o ženskej väznici, pričom prototypom pre hlavnú hrdinku bola členka punkovej formácie Pussy Riot Nadežda Tolokonnikovová, ktorá si v čase vzniku divadelnej hry odpykávala trest vynesený kauze výtržníctva.

Tolokonnikovová bola odsúdená po performancii v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa, kde tri členky Pussy Riot vo februári roku 2012 predniesli modlitbu k Bohorodičke, aby Rusko zbavila prezidenta Vladimira Putina a upozornili aj na prepojenie ruskej pravoslávnej cirkvi a Kremľa.

Slapovskij vyjadril podporu aj obžalovaným v kauze Sieť, ktorí boli za údajné založenie teroristickej skupiny odsúdení vojenským súdom na tresty odňatia slobody v trvaní od šesť do 18 rokov. Podľa nezávislých novinárov bola celá táto kauza proti mladým ľavicovým antifašistom vykonštruovaná.

V protestnej petícii, ktorú podpísalo takmer 1 000 vedcov a novinárov a dejateľov kultúry, sa uvádza, že tento prípad a „zjavne nespravodlivý rozsudok svedčí o úplnom ochromení nezávislého súdnictva“ v Rusku a teroristickým činom je samotný rozsudok. Stanica RFE/RL dodala, že Slapovskij bol aj pravidelným účastníkom jej diskusných programov.

V slovenskom preklade vyšla Slapovského kniha Neistota, ktorá je románovým svedectvom o jednom storočí v dejinách Ruska – od boľševickej revolúcie v roku 1917 až po rok 2017.

(tasr)


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok