Televíziám hrozí vojnová cenzúra. Kto vybočí z propagandy, narazí

Foto: reprofoto/YouTube

Absurdné pokusy o cenzúru v TA3 majú pokračovanie. Televízii hrozí pokuta od mediálnej rady. Za rozhovor s americkým ekonómom Jeffreym Sachsom, ktorý kritizoval politiku vyzbrojovania Ukrajiny a blokovanie rokovaní o mieri.

Politika väčšiny médií a mediálnej rady začína páchnuť komunistickými praktikami spred roka 1989. Je choré, aby televízii hrozil trest len za to, že urobila rozhovor s hosťom, ktorý slušne a vecne kritizoval vojenskú politiku krajín NATO.

Mediálna rada tvrdí, že TA3 mohla rozhovorom porušiť „pravidlá objektivity a nestrannosti“. Pretože vraj nezabezpečila kritiku polemických tvrdení Sachsa. Tento argument je celkom zvrátený a mimo reality. Televízie predsa robia celkom bežne rozhovory s jediným respondentom. Väčšinou s tým „správne zorientovaným“ ako Káčer, Naď, Korčok, Hirman, Mesežnikov, Duleba, Macko…

Mediálnej rade v takýchto prípadoch nikdy neprekážala jednostrannosť. Zakročiť zvykne len vtedy, keď sa občasne objaví v televízii rozhovor s niekým, kto vybočuje z predpísanej propagandy. Zrazu sa má skúmať, či bolo vysielanie dostatočne vyvážené.

Televízia TA3 sa pripravuje na pokutu. V minulosti ju už Rada napomenula za „nevyvážený rozhovor“ s Jurajom Draxlerom. Tvrdil, že kríza na Ukrajine je následkom geopolitického konfliktu NATO – Rusko. Samozrejme, s názorom Draxlera nemusíme súhlasiť, no zakazovať, aby bol zverejnený – to by viedlo k návratu starých komunistických praktík. K informačnej klietke…

To isté platí o názoroch Jeffreyho Sachsa. V slobodnej spoločnosti je predsa celkom legitímne kritizovať politiku NATO, ktorá tlačí na vyzbrojovanie Ukrajiny – a zároveň tlačí na blokovanie mierových rokovaní.

Moderátorke sa vyčíta, že nekorigovala sporné tézy Sachsa o tom, ako Západ na jar 2022 potopil mierové rokovania Ukrajiny s Ruskom. Vraj mala slová Sachsa spochybniť, pretože pôsobili konšpiračne.

Dnes už vieme, že táto námietka je nezmyselná. Na to, ako Spojené kráľovstvo v marci 2022 priamo v Kyjeve blokovalo mierové rokovania, upozornili samotní Ukrajinci, konkrétne Ukrajinska Pravda.

(viac…)
Dag Daniš

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]