Umlčiavanie odporcov vojny sa v Rusku stupňuje. Alebo keď za slobodu slova bojuje Prigožin

Jevgenij Prigožin. Foto: Profimedia.sk

Po tom, ako ruskí politici zapojili do vyhľadávania protivojnového obsahu na internete už aj umelú inteligenciu a zaoberajú sa návrhom odobrať kritikom ťaženia na Ukrajine štátne občianstvo, našla sloboda slova v Rusku nového obhajcu. Opatrne sa ním stal oligarcha Jevgenij Prigožin, ktorého súkromná armáda na Ukrajinu takisto útočí.

Ruská prokuratúra požaduje dvojročný trest odňatia slobody pre otca žiačky z Tulskej oblasti, ktorá nakreslila známu protivojnovú kresbu. Úrad okrem toho žiada, aby súd Alexejovi Moskaľovovi na tri roky zakázal používať internet a skonfiškoval mu počítač v prospech štátu. Muž je stíhaný za diskreditáciu ruskej armády na sociálnych sieťach.

Vo svojej záverečnej reči pred súdom však Moskaľov svoj negatívny postoj k vojne zopakoval. Muž zo široko medializovaného prípadu vyhlásil, že k vojne, zomieraniu ľudí a detí v nej možno mať len negatívny vzťah. Dodal však, že by sa "neznížil k tomu, aby písal negatívne veci či urážky".

Úrady začali Moskaľova vyšetrovať vlani po tom, ako jeho dcéra Maša na hodine výtvarnej výchovy namiesto obrázka na podporu vojakov vyslaných do vojny na Ukrajine nakreslila protivojnový plagát s vlajkou Ruska a Ukrajiny a s nápismi "Nie vojne" a "Sláva Ukrajine". Riaditeľka školy po hodine zavolala políciu. Alexeja následne zbili a jeho dcéra sa dostala do sirotinca.

Tento prípad zďaleka nie je jediný svojho druhu. Už na začiatku vojny zadržali v Novosibirsku muža, ktorý sa sám prechádzal po ulici s prázdnym hárkom papiera. Nič nehovoril, neskandoval heslá, iba kráčal. Po chvíľke k nemu pristúpil policajt spolu s kolegami a upozornil ho na nezákonnosť demonštrácie. Muž však bez akejkoľvek reakcie zostal stáť a pokračoval v držaní papiera. Polícia ho preto schmatla a odviedla preč.

https://www.youtube.com/watch?v=TbzV1it1YPY

Niekoľkoročné väzenie hrozí napríklad aj Vasilijovi Bolšakovi z mesta Kasimov za vtip, ktorý ruská prokuratúra vyhodnotila ako diskreditáciu armády. Bolšakov vtip zverejnil na sociálnej sieti vlani 9. novembra, keď minister obrany Sergej Šojgu nariadil stiahnuť ruské jednotky zo západnej časti Chersonskej oblasti. Vtedy zverejnil vtip zachytávajúci vymyslený rozhovor ministra s Putinom: „Sergej, prečo ustupujeme z Chersonu? Voloďo, veď ty sám si nariadil oslobodiť Ukrajinu od fašistov a nacistov…“

Ide pritom iba o kvapky v mori. Ruská prokuratúra začala celkovo vyšetrovať už viac ako 5 800 prípadov údajnej diskreditácie ozbrojených síl, tvrdí nezávislé združenie OVD-Info, ktoré v Rusku monitoruje protivládne protesty a súvisiace počty zadržaných.

Režim prezidenta Vladimira Putina však po februári 2020 okrem bežných občanov pritvrdil aj voči opozičným médiám ako Meduza alebo Dožď a de facto im znemožnil vysielať. Dnes preto informácie v Rusku distribuujú takmer bezvýhradne vládou kontrolované stanice ako RT, Rossija 1, Sputnik a agentúry Ria Novosti a TASS. Alternatíva je iba okrajová.

Foto: reprofoto Investigace.cz

Z kritikov môžu byť vyhnanci

Prenasledovanie odporcov vojny bez ohľadu na legitimitu ich názorov sa v Rusku neudialo zo dňa na deň a je výsledkom vyše rok trvajúceho priťahovania slučky zo strany štátu. Táto zmena podľa časti kritikov mení ruskú spoločnosť z autokratickej na totalitnú. Jej kľúčové míľniky sú nasledovné.

Štátna duma už zopár dní od začiatku vojny jednomyseľne prijala zákon o zavedení trestnej zodpovednosti za šírenie nepravdivých informácií vo vzťahu k armáde. Začiatkom marca 2023 zasa sprísnila tresty a diskreditácia ozbrojených síl sa preto v súčasnosti v Rusku môže trestať až piatimi rokmi väzenia, zatiaľ čo za vedomé šírenie nepravdivých informácií o nich hrozí 15-ročné väzenie.

(viac…)
Tomáš Dugovič

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]